2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Facebook: 2010. aasta trendid
19.12.2010 17:29

Facebook: 2010. aasta trendid

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (7)

Suhtlusvõrgustik Facebook koondab üle maailma rohkem kui 500 miljonit inimest. Nende tehtud postitustes esinevaid väljendeid ja sõnu analüüsides on Facebook toonud välja kümme 2010. aasta teemat.

Andmed võeti kokku 236 riigi Facebooki kasutajate staatustes esinevate sõnade ja väljendite kohta ning võrreldi neid mullu tehtud samalaadse uuringuga, mis toona piirdus siiski vaid Facebooki USA kasutajate staatustega.Kõik postitustes leiduv isiklikku laadi info jäeti analüüsist välja.

Facebooki analüütik Lars Backstromi tehtud kokkuvõttest ilmneb, et enimesinenud väljend viitab soovile veeta rohkem aega sõprade ja pereliikmete seltsis. Eestis on see väljend praktiliselt tundmatu.

1. HMU

Esikohal on ingliskeelse väljendi “hit me up” esitähed. 2009. aasta algul lipsas see läbi üksikutest postitustest ja nendegi hulgas võis olla selliseid, kus HMU oli kogemata tehtud trükiviga.

HMU staatuses väljendab soovi sõpradega midagi ühiselt ette võtta või välja minna. Teisisõnu: võtke ühendust, saatke mulle sõnum.

2009. aasta mais hakkas HMU ühtäkki levima, sagedusega keskmiselt 20 postitust päevas. 2009. aasta lõpuks sisaldas seda lühendit päevas keskmiselt juba 1600 postitust.

Kuid tõeline kasv algas tänavu: keskmiselt kasvas lühendi kasutamine iga kuuga 75 protsenti. Tänavu suve lõpus oli seda HMUd sisaldavate postituste hulk jõudnud päevas 80 000ni.

Septembris ilmnes aga huvitav tendents. Kui seni oli väljend levinud nagu kulutuli ja seda kasutati päevade lõikes üsna ühepalju, siis septembrist hakkasid tekkima suured kõikumised päevade lõikes.

Lars Backstrom seletab kõikumisi sellega, et kui varem oli HMUd kõige rohkem kasutav vanuserühm suvevaheajal ning sõpradega käidi väljas igal õhtul, siis alanud kooli tõttu muutus HMU nädalavahetusele omaseks.

2. Jalgpalli MM

Kõige suuremat tähelepanu pälvis Lõuna-Aafrika Vabariigis peetud finaalturniiri algus, mida mainiti 1,5 miljonis postituses ja finaalmäng, mida märgiti oma profiilis 1,3 miljonit korda.

Mängude võtmehetkede ajal oli jooksvalt tehtud staatuseuuendustest ligi pool seotud mängu käiguga.

Koostöös New York Timesiga avaldas Facebook päevade lõikes kõige rohkem näoraamatu staatuseuuendustes nimetatud mängijate nimed.

3. Filmid

Viis kõige enam nimetatud filmi Facebookis olid tänavu (selles järjekorras): “Lelulugu 3”, “Videviku saaga: Päikesevarjutus”, “Algus”, “Alice imedemaal” ja “Raudmees 2”.

Backstromi sõnul oli huvitav jälgida “Leluloo 3” avanädala sündmusi. Selleks võeti eraldi vaatluse alla staatuseuuendused, mis tehtud mobiilsetelt seadmetelt või siis arvutitest. Film hakkas USA kinodes jooksma reedel ning esimesed linastused algasid juba südaööl. Postituste hüpe saabus paar tundi hiljem, kui film oli kinodes lõppenud ning inimesed asusid arvamusi vahetama.

Mobiilikasutajad said postitusi teha kohe kinost väljudes, arvutikasutajatel oli vaja esmalt koju jõuda. Nii tekkiski lõhe: mobiilikasutajad edestasid arvutikasutajaid umbes poole tunniga, see oli ajavahemik, mis kulus arvutikasutajatel koju jõudmiseks ja Facebooki avamiseks.

4. iPad ja iPhone4

Kevadel müügile jõudnud Apple’i uudne tahvelarvuti iPad ja suvel tulnud iPhone’i nutitelefoni uudisversioon olid kaks toodet, millest Facebooki kasutajad kõige rohkem omavahel rääkisid. Aasta jooksul tehti neist kokku ligi 25 miljonit postitust.

5. Haiti

Minut pärast seda, kui Haitit tabas 12. Jaanuaril 7,0-maginituudine maavärin, algas Facebookis selleteemaliste postituste vool. Haiti oli maavärina tõttu esialgu välismaailmast ära lõigatud, seega tulid esimesed postitused naaberriigist Dominikaanist, kus oli tõukeid samuti tunda. Esimene postituste tipp saabus neli minutit pärast maavärinat, uusi sõnumeid lisandus sagedusega 2 tükki sekundis. Uudis levis päevaga üle maailma ning sama päeva lõpuks tehti sel teemal 1800 postitust minutis.

6. Justin Bieber

Teismelise poptähe jaanuaris ilmunud esimene singel oli tema esimene tipphetk Facebookis. Kõige rohkem räägiti Justin Bieberist siis, kui ta 12. septembril esines MTV filmiauhindade galal.

7. Facebooki mängud

Virtuaalne talupidamine FarmVille oli neist kõige populaarsem.

8. Tšiili kaevurid

69 päeva maa all päästmist oodanud 33 Tšiili kaevuri saatus puudutas maailma. Postitustelainel oli kolm haripunkti: augustis ainult Tšiilis, kui kaevanduses toimus varing ning kaevuritega ei saadud kontakti. Nädal hiljem tuli välja, et kaevurid on siiski elus ning sealt peale hakkas teema ka teiste riikide inimesi huvitama. Kaevurite päästeaktsioonile elasid Facebookis kaasa miljonid inimesed. Kui päästeaktsiooni ajal tehtud postitusi jälgida, siis tuleb välja 33 haripunkti: iga kaevuri maa alt välja jõudmine tähistab ühte.

9. Airplanes

Backstromi hinnangul põhjustas märksõna “airplanes” (lennukid) esinemissageduse suure hüppe B.o.B. üleilmne popphitt “Airplanes”.

10. 2011

2011 aasta tõusis teemana laineharjale esimest korda 1. jaanuaril 2010, kui inimesed hakkasid postitama enda uue aasta plaane. Seoses uue aasta lähenemisega on 2011 teemana järjest populaarsust kogunud.

Mida need trendid näitavad?

Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudi meediauuringute dotsent Pille Pruulmann-Vengerfeldt ütles, et laias laastus jagunevad fraasid ja väljendi universaalseteks (jalgpalli MM ja Justin Bieber) või selgelt Facebookile omasteks (HMU või Facebooki mängud).

“Huvitav oleks näha, mil määral need väljendid ka erinevates riikides erinevad. Eesti kontekstis on HMU siiski väga vähe kasutuses. Populaarsete sõnade ja fraaside kohta võib üldiselt öelda, et need peegeldavad paljuski seda, mis maailma meedias aasta 2010 jooksul päevakorras on olnud ja näitab, et maailma tasemel uudistest räägitakse igal pool - ajalehtede ja teleuudiste kõrval ilmselt ka Facebookis ja hommikusöögilauas,” ütles ta.

Üllatavaks nimetas Pruulmann-Vengerfeldt Facebooki analüütikute tõlgendust fraasi “Airplanes” kohta. “Euroopa mätta otsast võiks selle fraasi puhul leida tugevaid paralleele hoopis tuhapilve temaatikaga ja aprillis Poolat tabanud lennukatastroofiga. Siin oleks hea näha ka selle fraasi ajajoont või geograafilist ulatust,” ütles ta. “Huvitav on võrrelda Facebooki populaarsemaid fraase Google’i Zeitgeistiga. Sellelt on näha, et tuhapilve teemalised otsingud Ameerikasse eriti ei jõudnudki.”

 “Selge on see, et tegemist on väga massiivsete andmete analüüsiga, mille käigus siiski võib minna ka ülitäpseks ning jälgida märksõnade liikumist ajas ülima detailsusega. Täpseks minemise eeldus on siiski see, et tegemist on kriitiliselt olulise kasutajamassiiviga. Kui kasutajaid oleks vähem, siis ei saaks ka sellise täpsusega üldistusi teha,” lisas ta.

 

Shyamal/Wikimedia Commons 29.12.2014 15:30

Kuidas oimusagar meid juhib ja eksitab? (2)

Kus peitub inimese suunataju?

Timsnell/Wikimedia Commons 22.12.2014 18:09

Kas mehed on rumalamad kui naised? (19)

Darwini auhinna pälvivad eriti jabural viisil surma saanud inimesed. Naisi on nende hulgas vaid kümme protsenti.

08.12.2014 17:14

Kas kosmosereis laastab tervise?

Planeetidevahelistest lendudest unistajatele on hea uudis – pikaajaline kosmoses viibimine ei pruugi olla nii tervisekahjulik kui seni kardetud.

02.12.2014 15:02

Kus on inimese alkoholilembuse juured?

Meie armastus vägijookide vastu võib pärineda kümme miljonit aastat tagasi elanud esivanematelt.

25.11.2014 15:02

Imikud mäletavad meeldivat

Rõõmsad tundmused parandavad rinnalaste tähelepanuvõimet.

19.11.2014 12:09

Kas sünesteesia on õpitav?

Värvide kuulmist ja helide maitse tajumist saab harjutada, näitasid Inglise Sussexi ülikooli teadlased. Lisaks turgutab selline treening intelligentsust.

12.11.2014 10:33

Kas rumalus on diabeedi tagajärg või põhjus? (2)

Tartu ülikooli isiksusepsühholoog pakub uusi tõlgendusi diabeedi ja vaimsete võimete vaheliste seoste kohta.

07.11.2014 11:45

Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? (1)

Naiste lõhnameele heaks töötab rohkem närvirakke.

03.11.2014 15:36

Kurbus kestab kauem kui teised emotsioonid (1)

Miks tunneme nukrust sagedamini kui häbi, üllatust või koguni igavust?

23.10.2014 22:56

Mida sõid gladiaatorid?

Muistsed võitlejad turgutasid end tuhka sisaldava joogiga.

07.10.2014 22:51

Kuidas meid kirjeldada?

Tartu ülikooli teadlased eelistaksid senisest täpsemaid isiksusekirjeldusi.

10.09.2014 14:28

Lein laastab vanuri keha (2)

Lähedase surm nõrgestab vanakese immuunsüsteemi ega lase sel nakkustega võidelda.

04.09.2014 17:16

Rõuge muinasmajas lõppes töine suvi

Rauaaegne talukompleks hakkab ilmet võtma.

01.09.2014 14:54

Mikroobid rändavad koos inimesega

Kolid teise linna? Bakterid tulevad loomulikult kaasa.

19.08.2014 07:41

Mida sõi Richard III? (3)

Inglismaa küürakas kuningas jõi päevas pudeli veini ja maiustas haigrulihaga.

28.07.2014 19:20

Geenivaramu teadlased suures skisofreeniauuringus: leiti sadakond uut haigusega seotud geenivarianti

Skisofreenia tekkes mängivad rolli närvikoes ja immuunsüsteemis tegutsevad geenid.

Roberto Ferrari/Flickr 12.12.2014 14:39

Vastupidavustreening mõjutab geenilüliteid (7)

Kuidas liikumine kehale head teeb?

05.12.2014 15:29

Suitsetamine kulutab Y-kromosoomi?

Südamehaigused, kopsuvähk, impotentsus. Suitsetavaid mehi ähvardab lisaks nendele hädadele veel Y-kromosoomi kadumine valgetest verelibledest. See seab kogu keha vähiohtu.

26.11.2014 16:08

Paksude koerte ja tüsedate inimeste kõhuelustik on sarnane

Ülekaal muudab soolestiku mikrofloora vaesemaks.

24.11.2014 15:31

Hea suunatajuga mehel on lööki

Kas parema orienteerumisvõimega meestel on rohkem lapsi?

17.11.2014 22:39

Aju mäletab unustatud emakeele kõla

Elu alguses kuuldud keel püsib aastakümneid alateadlikult meeles.

08.11.2014 12:10

Mis oli muistsele egiptlasele kõige hirmsam karistus teispoolsuses? (1)

Võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar kirjutab inimestest, jumalatest ja surmast vaaraode Egiptuses võttes kokku Vana-Egiptuse usundi põhijooned.

04.11.2014 16:17

Inimese kõhuelustik jääb üha vaesemaks

Meie soolestikus on vähem mikroobiliike kui inimahvidel.

31.10.2014 18:12

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema

Depressioonirisk muudab kromosoome.

13.10.2014 11:21

Teadlased tuvastasid söömishäireid mõjutava valgu (3)

Võimalik, et varsti saab söömishäireid diagnoosida vereanalüüsi abil.

12.09.2014 17:42

Mida suudab magav aju?

Paljud ajuosad töötavad une ajal täiskäigul edasi.

05.09.2014 12:02

Rauaaegne talu kerkib vabatahtlike töökate kätega

Viie nädala jooksul toimetas Rõuge muinasmaja juures terve hulk vabatahtlikke.

03.09.2014 15:17

Inimese sõrmeotstes peitub võimas arvuti (1)

Nahas asuvad närvirakud suudavad hinnata kombitud esemete kuju.

21.08.2014 13:12

Kui kaua kestis neandertallaste väljasuremine? (5)

Inimesed ja neandertallased elasid Euroopas kõrvuti kuni 5400 aastat.

13.08.2014 14:21

Salakaval läkaköha vajab suuremat tähelepanu (2)

Eestlaste seas liigub palju kergekujulist või köhimiseta mööduvat läkaköha.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus