2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Kas mehed on rumalamad kui naised?
22.12.2014 18:09

Kas mehed on rumalamad kui naised?

Piret Pappel
Skype:
piret.pappel@ut.ee
Loe kommentaare (19)
Samal teemal (3)

Mehed on tormakamad ja kipuvad riskima. Seda kinnitavad nii haiglate traumastatistika kui börsitehingute kokkuvõtted. Ka erakordselt rumalal viisil surma saanute hulgas on mehi rohkem kui naisi.

Ajakirja British Medical Journal jõulunumbris ilmuvad väikese vimkaga artiklid. Ühes neist analüüsivad Inglise Newcastle´i ülikooli teadlased aastatel 1995-2014 välja antud Darwini auhindade statistikat. 

Selle auhinna pälvivad pärast surma need inimesed, kes hukkuvad enda süül ja erakordselt jabural viisil. Pila-auhindu jagatakse tänutäheks selle eest, et rumalad inimesed lõpetavad enda geenide levitamise.

Artikli tarbeks välistati kõik linnalegendid ja uuriti ainult neid juhtumeid, kus mõtlematu käitumine oli kindlalt tõendatud. Selliseid kogunes 332. 

Neist 14 juhul pälvisid auhinna mees ja naine koos. Näiteks ronisid 2006. aastal Floridas kaks tudengit suure õhupalli sisse, et heeliumi sisse hingata ja piiksuvat häält teha. Nali lõppes kehvasti, poiss ja tüdruk lämbusid.

Ülejäänud 318 juhtumi puhul domineerisid mehed – neile määrati auhind 282 korral. Darwini auhinna pälvisid vaid 36 naist. Seega oli tervelt 88,7 protsenti totralt surma saanutest mehed.

Näiteks said auhinna päraku kaudu surmava koguse alkoholi manustanud napsisõber ja endale maskeerimiseks näkku värvi pihustanud pangaröövel, kes lämbus mürgiste aurude käes.

Kas mehed ongi naistest rumalamad? Kindlat vastust veel pole. Nimelt on Darwini auhindade põhjal tehtud statistikal oma nõrgad küljed. 

Näiteks ei saa välistada, et mehi esitatakse suurema tõenäosusega auhinnakandidaatideks. Naiste lollused võivad jääda märkamata. Samuti võivad valikut tegevad inimesed eelistada mehi.

Lisaks on paljud auhinnaväärilised rumalused tehtud purjuspäi. Meeste ja naiste joomiskombed aga võivad olla üsna erinevad.

30.01.2015 08:20
Linda

Misasja?

Lisa kommentaar
07.02.2015 13:04
Mõtleja

See, et naised on targemad, ei tähenda, et mehed on rumalamad.

Lisa kommentaar
21.02.2015 15:26
mees

tundub et eestis see vastupidine !!!

Lisa kommentaar
01.03.2015 01:00
Karulaps

Kuna see artikkel oma sisult on pehmelt öeldes idiootne ja selle autoriks on naine, siis jätab see küll naistest väga rumala mulje. Kui mitu protseti meestest süstivad enda näkku botoxit lootes, et siis nägu läheb kenamaks, kuigi peaks olema ilmne, et muutub hoopis kentsakaks. Mitte paljud. Kui palju naised seda aga teevad? Päris paljud. Kas see tähendab, et naised on rumalad? No kuulge! Inimese vaimset võimekust hinnatakse ikka loogilise mõtlemise alusel ehk kuidas ta suudab saada aru tehniliselt keerulistest süsteemidest.

Lisa kommentaar
05.03.2015 19:38
Tule taevas appi

Kui mehed on rumalamad kui naised, siis miks kõik leiutised on meeste tehtud? Feministidest meestevihkajad tõestavad selle artikliga taaskord oma vaimset alaarengut.

Lisa kommentaar
13.03.2015 01:36
kahjuks

küll mõistsin ma ise seda alles siis kui pool elu läbi oli.

Lisa kommentaar
23.03.2015 08:52
rumalus

Hinnangu andmiseks tuleks kõigepealt rumalus defineerida. See, et leidub üksikuid veidrikke, kes jabural kombel surma saavad, ei tõesta veel üldist rumalust.
Kui 6 miljardist inimesest saab 300 meest ja 20 naist jaburalt hukka, kas see on tõesti piisav mingite järelduste tegemiseks?
Mehed on muidugi üldiselt riskivalmimad ja eks riskide võtmisega tehakse ka lolle otsuseid. Kuid riske mitte võttes vaidleks mehed ja naised võib-olla senimaani koopas, kelle kord on lõkkesse puid tuua, selle asemel, et otsida paremaid viise sooja saamiseks. Naistele juba kord on omane hoida senist elulaadi, käituda nii nagu peab või nagu kõik teised (nt miks mood on kordi populaarsem naiste seas). See võib mingis olukorras ka hea olla, eks lapsed vajavadki kasvamiseks teatud stabiilsust. Seal on kõik turvaline ja läbiproovitud, riskid on väikesed. Samas ei vii riskivaba keskkond elu edasi. Kui uusi asju ei proovita, siis muidugi on ka väiksem võimalus totralt surma saada. Kui proovides võidakse kogemata või teadlikult komistada olulistele avastustele, mis elu edasi viivad. Kumb siis nüüd rumalam on?

Lisa kommentaar
22.04.2015 11:42
miniu

Therefore,the replica watches business flourishes.Humans who cannot allow or do not wish to replica watches uk absorb baby money on a watch can now buy a dozen replica watches.If one happens aloft a amount that is too acceptable to be true,blow assured that you are getting offered Hublot Replica Watches.In all honesty,if a being is walking down the artery with 18-carat artist Hublot Watches or Hublot Replica Watches,who can acquaint louis vuitton replica the difference? Hardly anyone!Designers'replica handbags are exists in food and boutiques and they are aswell accessible on internet.Abounding online shops advertise designers replica handbags.If one baddest bigger boutique or online boutique to buy designers replica handbags again it will be reasonable for gucci replica her.Designers'replica handbags accept mirror angel of the original.Apple a lot of accepted handbag's designers like Gucci,Chanel,Louis Vuitton,Anya Hindmarch and abounding added replica are be present in the appearance stores.It is accessible online also.These replica handbags are fabricated from top superior of hublot replica covering and no PVC is acclimated to adapt it.What craftsmen are do that they alone archetype the appearance and admeasurement and blush of designers'handbags and fabricated it from best materials.Humans are now acceptable smarter and they adopt affairs the Burberry replica handbags instead of rolex replica the aboriginal Burberry rolex replica.

Lisa kommentaar
22.04.2015 14:47
ei ole

Kuna see artikkel on naise kirjutatud, siis võib kahtlustada vastupidist. Aga ei tahaks teha sama lolle järeldusi. Vaata parem Nobeli preemia laureaate, maadeavastajate nimekirju, akadeemikute nimekirju jne. Madal jutuke, väga madal

Lisa kommentaar
29.04.2015 01:20
Kristel

Inimesed, kes väidavad, et mehed on targemad, sest enamik leiutisi pärinevalt neilt ei näita üles just paremat analüüsioskust kui loo autor, keda nad kritiseerivad. Vähegi ajalooga kokku puutunud inimene teab, et väga pikka aega naistel ligipääs haridusele puudus. Osadel perioodidel oli ülikooli õppimine neile keelatud. Teistel perioodidel oli aga suhtumine naisüliõpilastesse väga negatiivne.Seega ei võimaldanud ühiskondlikud hoiakud naistel väga pikka aega üldse teadusega tegeleda

Lisa kommentaar
02.05.2015 12:59
Mihkel

Kristel, ütle siis meile, mis nüüd segab naisi tegema leiutised ja avastamised?

Lisa kommentaar
04.05.2015 02:32
fg.öug

tõepoolest, mis see tarkus on? iq siis või? kuidagi paistab statistilselt tõesti nii olema et kõrgema iq-ga mehi on rohkem kui samase iq-ga naisi, ehk keskmiselt on siis meeste iq kõrgem.
Samas naistel kui XX sugukromosoomide kandjatel on rohkem geene :)

Lisa kommentaar
04.05.2015 02:32
fg.öug

tõepoolest, mis see tarkus on? iq siis või? kuidagi paistab statistilselt tõesti nii olema et kõrgema iq-ga mehi on rohkem kui samase iq-ga naisi, ehk keskmiselt on siis meeste iq kõrgem.
Samas naistel kui XX sugukromosoomide kandjatel on rohkem geene :)

Lisa kommentaar
10.05.2015 09:49
mnjah

Kõik meesloomad on naisloomadest nii ööldes lollimad.
Muidugi mis asi see tarkus on?
Naiste mõistud tugineb paljunemise instinktidele,...
Meeste mõistus on aga konkureerida naiste pärast omavahel,...
Kogu see mida loetakse mõistlikuks põhineb paljunemise instinktidel!
Muidugi on ka osa mõistlikust käitumist mis põhineb jahimehe kogemustest.
Sellest seisukohast tavaline jahi koer on suurepärane teaduslik uuria, tal on imepärane otsingu loogika, inimestest tunduvalt targem,...
Kahjuks koeral pole huvi otsida kaasaegset kvantgravitatsiooni võrrandeid ta otsib kõigest jänest,...

Lisa kommentaar
16.05.2015 09:57
No nii

Väga ühekomponentlikult kaldu artikkel. Tänu meeste uuendusmeelsusele on arengus edasi mindud. Naine on alalhoidlik ja keeldub uuendusi tegemast, mees püüab aga lihtsamalt läbi saada ja leiutab !!
Defineerida loovust/riskivalmidust rumaluse ilminguks on otsene NAIIVSUS ! Kulla naisautor, vaata ringi kui palju on hetkel avastuste/leiutiste taga mehi- naisi ja siis tee ausam jutt !!!

Lisa kommentaar
01.07.2015 09:53
elar

Ei arva! Vaadake meie välisministrit!
Iga tark naine oleks ammu õige otsuse teinud see, aga rollotab edasi...?

Lisa kommentaar
07.08.2015 11:02
kunagi lugesin

kunagi oli lasteraamat kus kirjutati, et mehi on äärmustes rohkem, ehk siis on väga lolle mehi ja väga tarku mehi. naissool on variatsioone vähem. ehk siis ei ole (meestega võrreldes) nii palju väga lolle ja samas ei ole ka nii palju väga tarku.

Lisa kommentaar
29.09.2015 07:33
siilionuke

Muidugi on rumalamad. Seda on teatud juba iidsetel aegadel, sellest ka sõna "Teosofia" - jumalik Tarkus, Sofia on nagu teada, naissoost isiku nimi.

Lisa kommentaar
24.12.2017 13:36
framarootapp

framaroot descargar
framaroot apk
framaroot
download framaroot
framaroot download

the root is best app for android games/

Lisa kommentaar

 

Shyamal/Wikimedia Commons 29.12.2014 15:30

Kuidas oimusagar meid juhib ja eksitab? (2)

Kus peitub inimese suunataju?

Timsnell/Wikimedia Commons 22.12.2014 18:09

Kas mehed on rumalamad kui naised? (19)

Darwini auhinna pälvivad eriti jabural viisil surma saanud inimesed. Naisi on nende hulgas vaid kümme protsenti.

08.12.2014 17:14

Kas kosmosereis laastab tervise?

Planeetidevahelistest lendudest unistajatele on hea uudis – pikaajaline kosmoses viibimine ei pruugi olla nii tervisekahjulik kui seni kardetud.

02.12.2014 15:02

Kus on inimese alkoholilembuse juured?

Meie armastus vägijookide vastu võib pärineda kümme miljonit aastat tagasi elanud esivanematelt.

25.11.2014 15:02

Imikud mäletavad meeldivat

Rõõmsad tundmused parandavad rinnalaste tähelepanuvõimet.

19.11.2014 12:09

Kas sünesteesia on õpitav?

Värvide kuulmist ja helide maitse tajumist saab harjutada, näitasid Inglise Sussexi ülikooli teadlased. Lisaks turgutab selline treening intelligentsust.

12.11.2014 10:33

Kas rumalus on diabeedi tagajärg või põhjus? (2)

Tartu ülikooli isiksusepsühholoog pakub uusi tõlgendusi diabeedi ja vaimsete võimete vaheliste seoste kohta.

07.11.2014 11:45

Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? (1)

Naiste lõhnameele heaks töötab rohkem närvirakke.

03.11.2014 15:36

Kurbus kestab kauem kui teised emotsioonid (1)

Miks tunneme nukrust sagedamini kui häbi, üllatust või koguni igavust?

23.10.2014 22:56

Mida sõid gladiaatorid?

Muistsed võitlejad turgutasid end tuhka sisaldava joogiga.

07.10.2014 22:51

Kuidas meid kirjeldada?

Tartu ülikooli teadlased eelistaksid senisest täpsemaid isiksusekirjeldusi.

10.09.2014 14:28

Lein laastab vanuri keha (2)

Lähedase surm nõrgestab vanakese immuunsüsteemi ega lase sel nakkustega võidelda.

04.09.2014 17:16

Rõuge muinasmajas lõppes töine suvi

Rauaaegne talukompleks hakkab ilmet võtma.

01.09.2014 14:54

Mikroobid rändavad koos inimesega

Kolid teise linna? Bakterid tulevad loomulikult kaasa.

19.08.2014 07:41

Mida sõi Richard III? (3)

Inglismaa küürakas kuningas jõi päevas pudeli veini ja maiustas haigrulihaga.

28.07.2014 19:20

Geenivaramu teadlased suures skisofreeniauuringus: leiti sadakond uut haigusega seotud geenivarianti

Skisofreenia tekkes mängivad rolli närvikoes ja immuunsüsteemis tegutsevad geenid.

Roberto Ferrari/Flickr 12.12.2014 14:39

Vastupidavustreening mõjutab geenilüliteid (7)

Kuidas liikumine kehale head teeb?

05.12.2014 15:29

Suitsetamine kulutab Y-kromosoomi?

Südamehaigused, kopsuvähk, impotentsus. Suitsetavaid mehi ähvardab lisaks nendele hädadele veel Y-kromosoomi kadumine valgetest verelibledest. See seab kogu keha vähiohtu.

26.11.2014 16:08

Paksude koerte ja tüsedate inimeste kõhuelustik on sarnane

Ülekaal muudab soolestiku mikrofloora vaesemaks.

24.11.2014 15:31

Hea suunatajuga mehel on lööki

Kas parema orienteerumisvõimega meestel on rohkem lapsi?

17.11.2014 22:39

Aju mäletab unustatud emakeele kõla

Elu alguses kuuldud keel püsib aastakümneid alateadlikult meeles.

08.11.2014 12:10

Mis oli muistsele egiptlasele kõige hirmsam karistus teispoolsuses? (1)

Võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar kirjutab inimestest, jumalatest ja surmast vaaraode Egiptuses võttes kokku Vana-Egiptuse usundi põhijooned.

04.11.2014 16:17

Inimese kõhuelustik jääb üha vaesemaks

Meie soolestikus on vähem mikroobiliike kui inimahvidel.

31.10.2014 18:12

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema

Depressioonirisk muudab kromosoome.

13.10.2014 11:21

Teadlased tuvastasid söömishäireid mõjutava valgu (3)

Võimalik, et varsti saab söömishäireid diagnoosida vereanalüüsi abil.

12.09.2014 17:42

Mida suudab magav aju?

Paljud ajuosad töötavad une ajal täiskäigul edasi.

05.09.2014 12:02

Rauaaegne talu kerkib vabatahtlike töökate kätega

Viie nädala jooksul toimetas Rõuge muinasmaja juures terve hulk vabatahtlikke.

03.09.2014 15:17

Inimese sõrmeotstes peitub võimas arvuti (1)

Nahas asuvad närvirakud suudavad hinnata kombitud esemete kuju.

21.08.2014 13:12

Kui kaua kestis neandertallaste väljasuremine? (5)

Inimesed ja neandertallased elasid Euroopas kõrvuti kuni 5400 aastat.

13.08.2014 14:21

Salakaval läkaköha vajab suuremat tähelepanu (2)

Eestlaste seas liigub palju kergekujulist või köhimiseta mööduvat läkaköha.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus