22.02.2013 18:39
Kes näeb nähtamatut gorillat?
Leia pildilt gorilla!
Foto: T. Drew, J. Wolfe
1999. astal tegi psühholoog Daniel Simons kuulsa eksperimendi. Ta lindistas video, kus valgetes särkides inimesed loobivad palli. Kui klipi vaatajatel paluti pallivisked üle lugeda, ei pannud paljud tähele, et mängijate keskele ilmus gorillakostüümis inimene.
Nähtus, kus millelegi keskendumine ei lase enam muid asju märgata, ongi saanud tuntuks nähtamatu gorilla efektina. Inimese tähelepanu on koguni nii habras, et isegi gorilla saabumist oodates ei pruugi teda tähele panna. Simons tegi oma katsed tavaliste inimestega, kuid tähelepanupimedus iseloomustab isegi hästi väljaõpetatud arste.
Bostoni Brigham Youngi haigla psühholooge Trafton Drew´d ja Jeremy Wolfe´i huvitas, kuivõrd hajub tähelepanu radioloogidel, kes on harjunud pidevalt otsima kompuutertomograafi ja röntgenipiltidelt tillukesi detaile. Uurijad värbasid 24 kogenud radioloogiaarsti ja kontrollrühmaks sama suure hulga meditsiinihariduseta inimesi.
Katsealused vaatasid viie patsiendi kopsukoe kompuutertomograafipilte ning pidid otsima kasvajale viitavaid tillukesi sõlmetaolisi moodustisi. Sama ajal jälgiti nende silmade liikumist.
Ühe inimese fotodele lisasid psühholoogid väikese gorillakujutise. See oli umbes tikutopsi suurune ja otsitavatest kasvajakolletest peaaegu 50 korda suurem. Uurijad soovisid teada, kas vähikollete otsimisele keskendunud arstid suudavad näha kopsus ahvikujutist, mida seal kindlasti olla ei tohiks.
83 protsenti arstidest ei pannud looma tähele, kuigi nende silmad peatusid samal piirkonnal, kus kujutis asus. Põhjuseks oli see, et nad olid keskendunud vähinähtude otsimisele. Pärast katse lõppu küsiti neilt, kas nad nägid gorillat ja foto uuesti vaatamisel nägid seda kõik.
Arstihariduseta vabatahtlikest ei näinud keegi ahvi. Nii võib öelda, et treenitud silmad saavad sarnaste ülesannetega pisut paremini hakkama, kuid ka nende tähelepanu on pime.
Uurimuse autorid rõhutasid, et nad ei soovi radiolooge süüdistada tähelepanematuses. Pigem on vajalik, et sarnaste tööülesannetega inimestele antavad juhtnöörid peavad olema väga täpsed ja kirjeldama kõike seda, mida otsida tuleb.
Uurimus ilmub ajakirjas Psychological Science.