2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Nimi ei riku meest. Aga viipenimi?
29.01.2011 14:01

Nimi ei riku meest. Aga viipenimi?

Liina Paales
Skype:
novaator@ut.ee
Loe kommentaare (1)
Samal teemal (2)

Me ei kujuta endale ette, mis tunne oleks ärgata ühel ilusal hommikul nimetuna. Nimel on oluline roll meie enesemääratluses. Kas te teate, et ka kurdid inimesed panevad nii oma kaaslastele kui ka rühmast väljaspool olijatele nimesid?

Ligi 2000 Eesti kurti tunneb end koduselt viipekeelses kogukonnas, kus saab omavahel ilma pingutusteta suhelda. Kurtide maailmas jagatakse visuaalset maailmakogemust, ühiseid traditsioone ja elulaadi. Kurtide kultuuri üks väljendusi on viipenimede traditsioon. 

Üks inimene – mitu viipenime

Kurdid ja kuuljad on elanud aastasadu külg-külje kõrval. Eri ühiskondades, kultuurides ja ajaperioodidel on kurdis kehalikkuses nähtud nii vanakurja kätetööd, karistust kõrgemalt poolt kui ka jumalikku soosingut. Kurtidele on omistatud ka maagilisi võimeid, taibukust või erilist osavust.

Kehva kuulmist on minevikus pilgatud paljudes naljandites. Kurdid ise viiplevad lugusid, milles kurt on võidumees ja kuulja jääb omadega jänni.  Need on umbes samalaadsed nagu meie anekdoodid erinevatest rahvustest.

Folkloristid peavad viipenimesid viipekeele mängulise kasutamise üheks liigiks, kollektiivse mälu miniatuurseks vormiks. Viipenime annab kogukond, ise endale nime võtta ei ole kombeks. Ühel inimesel võib olla mitu nimemärki. 

Nimepanekul järgitakse teatud põhimõtteid, et inimene saaks endale selle „õige“ viipenime. Viipenimedega seonduvad reeglid ja lood moodustavad viipenimepärimuse, mida antakse käest kätte järgmisele põlvkonnale.

Huvipakkuv on maailma kohanimede ja rahvusvaheliselt tuntud isikutega seotud praktika. Esimene võimalus on luua need oma koduses viipekeeles. Teine võimalus on laenata vastava riigi kurtide viipekeelest: näiteks ’Hamburg’ saksa viipekeelest või Barack Obama ameerika viipekeelest.

Tutthabe ja Punn-nina

Riigikogu valimised lähenevad. Poliitikute viipenimede loomiseks kasutatakse erinevaid võtteid. Üks võimalusi on panna nimi inimese välimuse, näiteks mõne füüsilise tunnuse või eripära, aga ka soengu, ehete ja käitumise järgi. Näiteks meie presidendil ja mitmel tuntud poliitikul on kirjeldavad viipenimed: Toomas Hendrik Ilvesel Kikilips, Mart Laaril Mart Habe, Siim Kallasel Mister Vunts. Arnold Rüütli viipenimi Arnold Auraha osutab rinnas kantavatele aurahadele.

Nõukogude perioodist on säilinud huvitavaid viipenimesid nagu Tutthabe (Lenin – lõuahabe), Punn-nina (Nikita Hruštšov – ninal olev moodustis), Härra Kohevkulm (Leonid Brežnev – kohevad kulmud), Pigmendipea (Mihhail Gorbatšov – peas olev pigmentatsioon).

Viipenime aluseks võib olla ka isiku ees- või perekonnanime kirjapildist tekkinud assotsiatsioonid. Näiteks president Lennart Meri isikumärk on Meri. Viipenimi Jänes kuulub kultuuriminister Laine Jänesele. Venemaa presidendi Dmitri Medvedevi isikumärk on vene viipekeeles Karu (Медвед).              

Mõnikord lähtutakse viipenime loomisel isiku ees- ja perekonnanime algustähtedest. Näiteks tähistab ees- ja perekonnanime initsiaalidele osutav viipenimi A+A meie peaminister Andrus Ansipit.

Kõik loeb

Initsiaalidele võib lisanduda kas isiku füüsiline tunnus või ees- või perekonnanime tõlkevaste. Näiteks president Reagini üks viipenimedest sooritatakse ameerika viipekeeles üle pea liikuva R-käekujuga – see tähistab Reagani muljetavaldavat soengut. Uus-Meremaa endisele peaministri Jenny Shipley’i viipenimeks oli J+ship (J+laev): eesnime algustähe ja perekonnanime tähenduse kombinatsioon.

Poliitikute tegemised kajastuvad nende viipenimedes. Reagani viipenimi muutus seoses atentaadis haavatasaamisega: R-käekuju osutas nüüd soengu asemel haavatasaanud kohale. Pärast Watergate'i skandaali hakkasid Ameerika kurdid teistmoodi nimetama ka president Nixonit: endine N-käekujuga osutus pikale ninaseljale asendus liikumisega üle lõua, mis tähendab valetajat. Inglise keele näitel sai Nixonist Mr. Trixon, kombineerides tema nime sõnaga tricks (eesti k. ‘sulitemp, pettus’).

Francois Mitterand’i üks viipenimesid, sooritatud M-käekujuga suu ees, osutab halvale hambumusele ja vampiirilikele lõikehammastele (Mitterand-Vampiir). Seoses valimiskampaaniaga kolmandaks presidendiperioodiks kandideerimisel lasi Mitterand valijatele meeldivama mulje jätmiseks oma lõikehambad eemaldada. Prantsuse kurdid panid talle uue viipenime: Mitterand – välja tõmmatud hammastega vampiir.

Isikumärkide põhjal ei tohiks omistada kurtidele taktitundetust või tahtlikku solvamist. Viipenime eesmärk ei ole persoonile hinnangu andmine. Kurdid ”kuulevad” silmadega. Nime loomiseks saadakse impulsse visuaalsetest signaalidest – inimeste välimusest, käitumisest, maneeridest, ja ees- ja perekonnanime kirjapildist.

Tundmata viipenime loogikat võib kuulja isik seda ekslikult tõlgendada. Kõmuajakirjanduse koomiline lugu räägib Tai peaministrist Samak Sundaravejst, keda vihastas talle määratud viipenimi, mis osutab tema suurele ninale. Sundaravej arvas, et ninast haaramine kujutab teda kahepalgelise isikuna ja osutab halvale hügieenile.

Viipenimesid, ehkki neil on hüüdnimede tunnusjooni, kasutatakse kurtide kogukonnas isikunimedena avalikul esinemisel. Viipenimi on midagi ehedat ja kurdilikku, see on intiimsem kui nii-öelda passis olev nimi.

Neutraalsuse taotlusel võidakse tuntud isikut märkida täht-tähelt – näiteks J-E-L-T-S-I-N. Kõnealuse isiku puhul tuleb mainida, et tal on vähemalt kaks viipenime: esimene osutab kohevale soengule ja teine puuduvale sõrmele. Vene kurtide hulgas on levinud veel kolmaski variant, mis viitab alkoholi liigtarvitamisest punetavale ninale.

Ega viipenimedki meest riku – kui ainult mees ise oma mainet ära ei riku. Ja kui ta seda teeb, siis avaldub see ka viipenimes.

Liina Paales on Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna doktorant. Tema artikkel on üks Tartu Ülikooli korraldatud doktorantide populaarteaduslike artiklite konkursi paremate hulka jõudnud töödest. Konkurssi aitas korraldada Haridus- ja Teadusministeerium.

31.01.2011 13:41
ahahh

"Me ei kujuta endale ette, mis tunne oleks ärgata ühel ilusal hommikul nimetuna."
ma ei ole nii kindel, et just nii ei olegi - et inimesed ärkavadki iga hommik nimetuna. lihtsalt nad koguvad mõtteid natuke aega ja tuletavad selle kähku meelde, kelleks nad ennast peavad.

Lisa kommentaar

 

Shyamal/Wikimedia Commons 29.12.2014 15:30

Kuidas oimusagar meid juhib ja eksitab? (2)

Kus peitub inimese suunataju?

Timsnell/Wikimedia Commons 22.12.2014 18:09

Kas mehed on rumalamad kui naised? (19)

Darwini auhinna pälvivad eriti jabural viisil surma saanud inimesed. Naisi on nende hulgas vaid kümme protsenti.

08.12.2014 17:14

Kas kosmosereis laastab tervise?

Planeetidevahelistest lendudest unistajatele on hea uudis – pikaajaline kosmoses viibimine ei pruugi olla nii tervisekahjulik kui seni kardetud.

02.12.2014 15:02

Kus on inimese alkoholilembuse juured?

Meie armastus vägijookide vastu võib pärineda kümme miljonit aastat tagasi elanud esivanematelt.

25.11.2014 15:02

Imikud mäletavad meeldivat

Rõõmsad tundmused parandavad rinnalaste tähelepanuvõimet.

19.11.2014 12:09

Kas sünesteesia on õpitav?

Värvide kuulmist ja helide maitse tajumist saab harjutada, näitasid Inglise Sussexi ülikooli teadlased. Lisaks turgutab selline treening intelligentsust.

12.11.2014 10:33

Kas rumalus on diabeedi tagajärg või põhjus? (2)

Tartu ülikooli isiksusepsühholoog pakub uusi tõlgendusi diabeedi ja vaimsete võimete vaheliste seoste kohta.

07.11.2014 11:45

Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? (1)

Naiste lõhnameele heaks töötab rohkem närvirakke.

03.11.2014 15:36

Kurbus kestab kauem kui teised emotsioonid (1)

Miks tunneme nukrust sagedamini kui häbi, üllatust või koguni igavust?

23.10.2014 22:56

Mida sõid gladiaatorid?

Muistsed võitlejad turgutasid end tuhka sisaldava joogiga.

07.10.2014 22:51

Kuidas meid kirjeldada?

Tartu ülikooli teadlased eelistaksid senisest täpsemaid isiksusekirjeldusi.

10.09.2014 14:28

Lein laastab vanuri keha (2)

Lähedase surm nõrgestab vanakese immuunsüsteemi ega lase sel nakkustega võidelda.

04.09.2014 17:16

Rõuge muinasmajas lõppes töine suvi

Rauaaegne talukompleks hakkab ilmet võtma.

01.09.2014 14:54

Mikroobid rändavad koos inimesega

Kolid teise linna? Bakterid tulevad loomulikult kaasa.

19.08.2014 07:41

Mida sõi Richard III? (3)

Inglismaa küürakas kuningas jõi päevas pudeli veini ja maiustas haigrulihaga.

28.07.2014 19:20

Geenivaramu teadlased suures skisofreeniauuringus: leiti sadakond uut haigusega seotud geenivarianti

Skisofreenia tekkes mängivad rolli närvikoes ja immuunsüsteemis tegutsevad geenid.

Roberto Ferrari/Flickr 12.12.2014 14:39

Vastupidavustreening mõjutab geenilüliteid (7)

Kuidas liikumine kehale head teeb?

05.12.2014 15:29

Suitsetamine kulutab Y-kromosoomi?

Südamehaigused, kopsuvähk, impotentsus. Suitsetavaid mehi ähvardab lisaks nendele hädadele veel Y-kromosoomi kadumine valgetest verelibledest. See seab kogu keha vähiohtu.

26.11.2014 16:08

Paksude koerte ja tüsedate inimeste kõhuelustik on sarnane

Ülekaal muudab soolestiku mikrofloora vaesemaks.

24.11.2014 15:31

Hea suunatajuga mehel on lööki

Kas parema orienteerumisvõimega meestel on rohkem lapsi?

17.11.2014 22:39

Aju mäletab unustatud emakeele kõla

Elu alguses kuuldud keel püsib aastakümneid alateadlikult meeles.

08.11.2014 12:10

Mis oli muistsele egiptlasele kõige hirmsam karistus teispoolsuses? (1)

Võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar kirjutab inimestest, jumalatest ja surmast vaaraode Egiptuses võttes kokku Vana-Egiptuse usundi põhijooned.

04.11.2014 16:17

Inimese kõhuelustik jääb üha vaesemaks

Meie soolestikus on vähem mikroobiliike kui inimahvidel.

31.10.2014 18:12

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema

Depressioonirisk muudab kromosoome.

13.10.2014 11:21

Teadlased tuvastasid söömishäireid mõjutava valgu (3)

Võimalik, et varsti saab söömishäireid diagnoosida vereanalüüsi abil.

12.09.2014 17:42

Mida suudab magav aju?

Paljud ajuosad töötavad une ajal täiskäigul edasi.

05.09.2014 12:02

Rauaaegne talu kerkib vabatahtlike töökate kätega

Viie nädala jooksul toimetas Rõuge muinasmaja juures terve hulk vabatahtlikke.

03.09.2014 15:17

Inimese sõrmeotstes peitub võimas arvuti (1)

Nahas asuvad närvirakud suudavad hinnata kombitud esemete kuju.

21.08.2014 13:12

Kui kaua kestis neandertallaste väljasuremine? (5)

Inimesed ja neandertallased elasid Euroopas kõrvuti kuni 5400 aastat.

13.08.2014 14:21

Salakaval läkaköha vajab suuremat tähelepanu (2)

Eestlaste seas liigub palju kergekujulist või köhimiseta mööduvat läkaköha.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus