2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Püramiidi tipus? Põllumajandusekspert hirmutas maailmalõpuga
09.02.2012 18:11

Püramiidi tipus? Põllumajandusekspert hirmutas maailmalõpuga

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (9)
Samal teemal (0)

Maisel tsivilisatsioonil on totaalse hävinguni jäänud veel 11 kuud. ETV saates Pealtnägija esinenud põllumajandusteadlane maalis kohutavaid katastroofivisioone, millel puudub vähimgi teaduslik tagapõhi.

Eilne Pealtnägija esitles Viljo Viljasood kui teadlast, Eesti Maaülikooli dotsenti ja tehnikateaduse doktorit, aga ka Eesti juhtivat püramiidiuurijat. Lõigus ei mainitud, et Viljasoo kitsam teaduslik spetsialiseerumine on hoopis piimandustehnika.

14 aastat tagasi on ta kaitsnud doktorikraadi piima jahutus-säilitusseadmete töökindluse ja selle tagamise meetodite kohta. Eesti Teadusinfosüsteemi andmeil on Viljasoo viimane teaduspublikatsioon pärit 2009. aastast ning käsitleb naismaalrite füüsilist koormatust. Veel on ta olnud autoriks mitmetele teadusartiklitele karjalautade sisekliimast.

Kuid telesaates esines Viljasoo püramiidiuurijana, kes on viimase kümne aasta jooksul oma kätega püstitanud 250 püramiidi.

Lehekülje “Helisev sõnum” andmeil on Maaülikooli dotsenditöö kõrval Viljasoo valdkonnaks hoopis bioenergeetika, Maa kiirgusväljade diagnostika, saladusliku pendli kasutamine ning konsultatsioonid praktiliselt kõikide eluliselt tähtsate ja isiklike probleemide teoreetiliseks lahendamiseks.

Veel 11 kuud

Pealnägija lõigus väitis Viljasoo, et mullu kevadel Jaapanit tabanud maavärin, tsunami ja tuumakatastroof olid alles algus.

Ta ütles saates, et “hetkel on tippteadus seisukohal, et Päike ja Maa reastuvad ühele joonele, planeetide kombinatsioon reastub analoogiliselt. Massikese eraldub Päikese tsentrist sedavõrd, et nende pingete tõttu võib vallanduda päikeseplasma.” “Vallanduvad vulkaanid,” rääkis Viljasoo. “Plahvatavad tuumajaamad ja kogu tsivilisatsioonist jääb järgi ainult kümme protsenti.” Mingit viidet, milline tippteadus sellisel seisukohal on, lõigus ei olnud. Saatejuhi tekst täiendas mehe juttu: “Lihtinimese jaoks on see muidugi kosmoseteadus.”

Kosmoseteadlane Viljasoo ei ole, samuti ei saanud saates sõna ükski astronoom, kosmoloog ega geoloog.

Lõigu lõpus selgus, et Viljasool on kuue aastaga valminud püramiidialase raamatu käsikiri. Mees ütles, et vajab abi selle teadmise avaldamisel ja kirjastamisel, tal on vaja töörühmi ja kapitali.

NASA võitleb vandenõuteooriatega

USA kosmoseagentuur NASA on sedasorti maailmalõputeooriate kommenteerimiseks avanud eraldi kodulehe, kus 2012. aasta maailmalõpuennustusi ja salapärast planeeti Nibirut puudutavatele küsimustele vastatakse. Rohkem kui 500 erineva küsimuse seast paarkümmend leiavad põhjalikumat kommenteerimist.

Muuhulgas ka ennustus, et 2012. aasta detsembris planeedid reastuvad ning Maa asub Linnutee galaktika keskmes. Millised võiks olla selle mõjud Maale? Kas poolused võivad vahetada auskohad ja mis võib olla selle mõju?

NASA astrobioloog David Morrison vastab, et ei tänavu ega ka lähiaastateil ei ole ette näha sellist planeetide joondumist. Vastupidi, 2012. aasta lõpus on planeedid taevas üsna laiali. Ka Maa ei asu Linnutee keskmes. “Ma isegi ei tea, mida see peaks tähendama,” kirjutab Morrison. “Kui jutt on Linnutee galaktikast, siis oleme me pigem selle spiraalgalaktika servas, umbes 30 000 valgusaasta kaugusel keskmest. Me tiirleme galaktika keskme ümber, tehes tiiru 225-250 miljoni aastaga, kaugus galaktika keskmest jääb alati enam-vähem samaks.”

Pooluste vahetumist kommenteerides märgib Morrison samuti, et ei tea, millest jutt. “Maa pöörlemistelje ootamatu muutus ei ole võimalik. Paljud veebilehed räägivad Maa ja Päikese joondumisest Linnutee keskme suunas, siis see on iga detsembrikuine nähtus, ilma halbade tagajärgedeta ning pole põhjust eeldada, et 2012. aasta oleks teistest aastatest erinev.”

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi direktor Erik Puura sõnul on kurb, et piima jahutusseadmete töökindluse parandamise tööga doktorikraadi saanud inimene tõsimeeli räägib astronoomilistest ja geoloogilistest protsessidest, mille interpreteerimiseks tal puudub vähimgi haridus, ning meie rahvusringhääling selle ilma ekspertide kommentaarideta eetrisse laseb.

“Kui kasvõi üks inimene nüüd selle jutu peale kasvõi midagi halba mõtlema hakkab, siis on ju tegemist sulaselge hirmutamisega, mis põhineb pseudoteaduslikel teooriatel,” lisas ta.

_____

Täiendatud 17. veebruaril 2012.

Eesti Maaülikooli turundus- ja kommunikatsiooniosakonna teatele ei ole Viljo Viljasoo mullu 1. oktoobrist Eesti Maaülikooliga seotud, vaid on palgata puhkusel.

“Viljo Viljasoo oli kuni 30. septembrini 2011 Eesti Maaülikooli tehnikainstituudis seotud järgmiste õppeainete õpetamisega: tehnoloogia projekteerimise alused; tööohutuse psühholoogia; töökindluse alused; tööfüsioloogia ja –hügieen; töötehnoloogia; jahutus- ja soojendustehnoloogiad. Seega ei õpetata ega uurita Eesti Maaülikoolis püramiide või sellega seotud mõjusid, vaid see on dotsent Viljasoo tööväline huvi ja ei ole seotud Eesti Maaülikooli teadusuuringutega.

Saatelõik /---/ei kajastanud mitte Eesti Maaülikooli seisukohti, vaid tutvustas eraisiku Viljo Viljasoo hobiprojekti. Dotsent Viljasoo töösuhe on hetkel peatunud, kuna ta on alates 1. oktoobrist 2011 kuni 31.augustini 2012 palgata puhkusel. Seega esines ta telesaates kui eraisik, mitte kui Eesti Maaülikooli seiskohtade esindaja,” teatas EMÜ turundus- ja kommunikatsiooni osakonna juhataja kt Kairit Prits portaalile skeptik.ee.

09.02.2012 21:00
oPossum

Mind on alati pannud imestama maksumaksja raha eest ülalpeetava ETV eriline lembus kõiksugu para- või pseudoteaduslike teemade kajastamise vastu ehkki selle valdkonna võiks nüüd küll erakanalite katta jätta, isegi kui see ka vaatajareitinguid peaks kohendama. Maksumaksja raha oleks vast ikka targem nende samade maksumaksjate harimisele või siis silmaringi avardamisele eelkõige tõsiteaduste valdkonnas kulutada või kui pakkuda teadusmaailma puutuvat melelahutust siis leiduks kindlasti ka teaduslikus mõttes head meelelahutust mida näidata. Ja kui mõnele saatejuhile need parateemad väga südamelähedased on, võib ta neile ju alati peale tööaega kogu ihu ja hingega pühenduda ilma, et keegi seda neile pahaks paneks.

Lisa kommentaar
10.02.2012 04:34
Rainer

Suurepärane artikkel! Kahju ainult, et selliste artiklite kõlapind jääb Pealtnägijaga võrreldes imetillukeseks.

Lisa kommentaar
10.02.2012 14:42
miks varjata mõtteid

kajastage ja valmistage inimesi rohkem mõtlema sellele, kuidas siis kui õnnetused, hakkama saada. Kas see on normaalne, kui ACTAga keelatakse lõpuks ka internet, siis ei saa kusagilt infot. Kõik on ju autorid ja autorikaitsetõttu ei saagi artikleid lugeda ei teadusest, ei ennustustest.

Lisa kommentaar
10.02.2012 17:55
Jaan

Aitäh selle artikli eest. On kena näha, et Eesti teadusajakirjandus jõudis kiiresti reageerida rahvustelevisioonis ilmavalgust näinud umbluule. Ma loodan, et teil jätkub jaksu ja võimalust seda artiklit levitada ka nendeni, kes küll vaatavad Pealtnägijat, aga Novaatorist kuulnudki pole.

Lisa kommentaar
12.02.2012 17:41
guits

kuivõrd püramiidi arhitektuuriline vorm mõjutab mingeid väljasid, ei ole vist mõõdetav. Võiks teha katse: seal, kus raadio ei mängi (telefon või kõrvaklapid kaugema raadiojaama puhul)panna puidust püramiid sellele kohale. Metallist esemed mõjutavad raadiolaineid rohkem. Kas mõjub. Ja neid aparaate on, millega mõõta.Miks neid ei kasutata tõendusmaterjalina? Traadid veeotsimisel ja maaaluste kaablite otsimisel töötavad minu käes ja oleme mõõtnud laenguid traatides. Huvitav katse oli. Traatide töö oleneb ka indiviidist. Enamusel lähevad traadid kokku, mõnel üksikul inimesel samades kohtades aga lahku(liiguvad vastupidises suunas). Maailma lõpp ei tule nii lihtsalt. Isegi poolusta vahetumist(kui selle toimumine oleks reaalne) ma ei karda

Lisa kommentaar
13.02.2012 13:02
Palju kisa, vähe villa.

Nojah, nüüd leiti siis patuoinas, kes pidi rääkima vaid piima jahutamisest, aga julges rääkida hoopis püramiidist ja maailmalõpust. TÜ-d esindav hr E. Puura lasi lendu väite: ?Kui kasvõi üks inimene nüüd selle jutu peale kasvõi midagi halba mõtlema hakkab, siis on ju tegemist sulaselge hirmutamisega".

Kuulge, siis ei tohigi ju enam rääkida arvamustest, mis võib kedagi hirmutada, näiteks "saabumas on globaalne soojenemine" või "saabumas on uus jääaeg".

Muide, pooluste vahetumist kommenteerides märgib NASA astrobioloog David Morrison samuti, et ei tea, millest jutt. ?Maa pöörlemistelje ootamatu muutus ei ole võimalik", aga samas jätab kavalpea Morrison vastamata küsimusele magnetpooluste kohta. Ta vastas hoopis geograafiliste pooluste kohta. Sulaselge teadlik hämamine.

Isiklikult arvan, et 21.12.12. ei juhtu suurt midagi, aga seda arvan vaid kõhutunde alusel, mis võib ajapikku ka muutuda.

Lisa kommentaar
15.02.2012 19:46
Erik Puura

Lugupeetud p-kisa v-villa,

kõnealune inimene lausus mitmesajatuhandesele auditooriumile: ?Hetkel on tippteadus seisukohal, et Päike ja Maa reastuvad ühele joonele, planeetide kombinatsioon reastub analoogiliselt. Massikese eraldub Päikese tsentrist sedavõrd, et nende pingete tõttu võib vallanduda päikeseplasma. Vallanduvad vulkaanid, plahvatavad tuumajaamad ja kogu tsivilisatsioonist jääb järgi ainult kümme protsenti.?

See on sulaselge vale, mille edastab teadlaseks tituleeritu. Tippteadus pole kunagi sellistele seisukohtadele jõudnud ning aferistid ei tohiks enda jaoks võhiklikes küsimustes end teadlase sulgedega ehtida, see on teaduseetika rikkumine.

Lisa kommentaar
15.02.2012 23:34
eksmatt

Ja sellise jama kuulamise eest antakse ikka EPA-s diplomeid?? Vanasti õpetati punktide eest mingit seost kartulikorvi ja kosmiliste kiirte vahel, millist jama oli raske taluda, lisaks iganenud tehnoloogiaid. Süümepiinadest lolliks läinud vanad kommarid õppejõuks ja tööturg nõuab sellist jama?

Lisa kommentaar
25.02.2012 21:45
Maksumaksja

Ootan saate "Pealtnägija" tegijate vabandust televaatajate ees ning täpsustamist, et kes tegelikult antud saates esinenud "teadlane" on ja et tema sõnu ei tohiks võtta tõe pähe.

Lisa kommentaar

 

Shyamal/Wikimedia Commons 29.12.2014 15:30

Kuidas oimusagar meid juhib ja eksitab? (2)

Kus peitub inimese suunataju?

Timsnell/Wikimedia Commons 22.12.2014 18:09

Kas mehed on rumalamad kui naised? (19)

Darwini auhinna pälvivad eriti jabural viisil surma saanud inimesed. Naisi on nende hulgas vaid kümme protsenti.

08.12.2014 17:14

Kas kosmosereis laastab tervise?

Planeetidevahelistest lendudest unistajatele on hea uudis – pikaajaline kosmoses viibimine ei pruugi olla nii tervisekahjulik kui seni kardetud.

02.12.2014 15:02

Kus on inimese alkoholilembuse juured?

Meie armastus vägijookide vastu võib pärineda kümme miljonit aastat tagasi elanud esivanematelt.

25.11.2014 15:02

Imikud mäletavad meeldivat

Rõõmsad tundmused parandavad rinnalaste tähelepanuvõimet.

19.11.2014 12:09

Kas sünesteesia on õpitav?

Värvide kuulmist ja helide maitse tajumist saab harjutada, näitasid Inglise Sussexi ülikooli teadlased. Lisaks turgutab selline treening intelligentsust.

12.11.2014 10:33

Kas rumalus on diabeedi tagajärg või põhjus? (2)

Tartu ülikooli isiksusepsühholoog pakub uusi tõlgendusi diabeedi ja vaimsete võimete vaheliste seoste kohta.

07.11.2014 11:45

Miks on naistel teravam haistmine kui meestel? (1)

Naiste lõhnameele heaks töötab rohkem närvirakke.

03.11.2014 15:36

Kurbus kestab kauem kui teised emotsioonid (1)

Miks tunneme nukrust sagedamini kui häbi, üllatust või koguni igavust?

23.10.2014 22:56

Mida sõid gladiaatorid?

Muistsed võitlejad turgutasid end tuhka sisaldava joogiga.

07.10.2014 22:51

Kuidas meid kirjeldada?

Tartu ülikooli teadlased eelistaksid senisest täpsemaid isiksusekirjeldusi.

10.09.2014 14:28

Lein laastab vanuri keha (2)

Lähedase surm nõrgestab vanakese immuunsüsteemi ega lase sel nakkustega võidelda.

04.09.2014 17:16

Rõuge muinasmajas lõppes töine suvi

Rauaaegne talukompleks hakkab ilmet võtma.

01.09.2014 14:54

Mikroobid rändavad koos inimesega

Kolid teise linna? Bakterid tulevad loomulikult kaasa.

19.08.2014 07:41

Mida sõi Richard III? (3)

Inglismaa küürakas kuningas jõi päevas pudeli veini ja maiustas haigrulihaga.

28.07.2014 19:20

Geenivaramu teadlased suures skisofreeniauuringus: leiti sadakond uut haigusega seotud geenivarianti

Skisofreenia tekkes mängivad rolli närvikoes ja immuunsüsteemis tegutsevad geenid.

Roberto Ferrari/Flickr 12.12.2014 14:39

Vastupidavustreening mõjutab geenilüliteid (3)

Kuidas liikumine kehale head teeb?

05.12.2014 15:29

Suitsetamine kulutab Y-kromosoomi?

Südamehaigused, kopsuvähk, impotentsus. Suitsetavaid mehi ähvardab lisaks nendele hädadele veel Y-kromosoomi kadumine valgetest verelibledest. See seab kogu keha vähiohtu.

26.11.2014 16:08

Paksude koerte ja tüsedate inimeste kõhuelustik on sarnane

Ülekaal muudab soolestiku mikrofloora vaesemaks.

24.11.2014 15:31

Hea suunatajuga mehel on lööki

Kas parema orienteerumisvõimega meestel on rohkem lapsi?

17.11.2014 22:39

Aju mäletab unustatud emakeele kõla

Elu alguses kuuldud keel püsib aastakümneid alateadlikult meeles.

08.11.2014 12:10

Mis oli muistsele egiptlasele kõige hirmsam karistus teispoolsuses? (1)

Võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar kirjutab inimestest, jumalatest ja surmast vaaraode Egiptuses võttes kokku Vana-Egiptuse usundi põhijooned.

04.11.2014 16:17

Inimese kõhuelustik jääb üha vaesemaks

Meie soolestikus on vähem mikroobiliike kui inimahvidel.

31.10.2014 18:12

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema

Depressioonirisk muudab kromosoome.

13.10.2014 11:21

Teadlased tuvastasid söömishäireid mõjutava valgu (3)

Võimalik, et varsti saab söömishäireid diagnoosida vereanalüüsi abil.

12.09.2014 17:42

Mida suudab magav aju?

Paljud ajuosad töötavad une ajal täiskäigul edasi.

05.09.2014 12:02

Rauaaegne talu kerkib vabatahtlike töökate kätega

Viie nädala jooksul toimetas Rõuge muinasmaja juures terve hulk vabatahtlikke.

03.09.2014 15:17

Inimese sõrmeotstes peitub võimas arvuti (1)

Nahas asuvad närvirakud suudavad hinnata kombitud esemete kuju.

21.08.2014 13:12

Kui kaua kestis neandertallaste väljasuremine? (5)

Inimesed ja neandertallased elasid Euroopas kõrvuti kuni 5400 aastat.

13.08.2014 14:21

Salakaval läkaköha vajab suuremat tähelepanu (2)

Eestlaste seas liigub palju kergekujulist või köhimiseta mööduvat läkaköha.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus