2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Tehnika / 19.03.2010 küsis Mihkel

Küsi teadlaselt: Tehnika

19.03.2010 18:39
Mihkel

Kuidas töötavad vanad telekamängu püstolid, need, millega lihtsalt ekraanile sihtides saab parte lasta? Kuidas püstol aru saab, kuhu lastakse?

15.11.-0001 01:39
Veljo Sinivee, fyysika.ee

Püstolis on fotodiood, mis tunneb ära ekraanilt tuleva valguse. Kuna mäng ise tekitab pilti, siis ta ka "teab", kuskohas kaadril (x,y -positsioonil) objekt asub.
Püstol saab asendi teada selle järgi, et mõõdab aega kaadri algusest peale. Iga kaader kestab 20 millisekundit, vahepeal on jupp tumedat pilti (kaadrikustutus).Sellest tumedast alates pannakse kell käima ja tiksutakse kuni valguslaigu tabamiseni. Või n-nda laigu tabamiseni, kui ekraanil on muud ka.
Laigud on suhteliselt suured ja vastuvõtt väga kaugelt ei tööta.

31.03.2010 15:38
a

Siit järeldub otseselt, et LCD-ekraanide puhul see vanaaegne püstol ei toimi. Erinevalt kineskoobist LCD pilt ei vilgu ja selle heledus ei muutu ajas 20 millisekundilise perioodiga. Võite oma mittetöötavad püstolmängud poodi tagasi viia.

31.03.2010 03:30
Tiit

Vaata see oli hea küsimus.

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium