2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Teadus / 14.12.2009 küsis Maikel

Küsi teadlaselt: Teadus

14.12.2009 20:24
Maikel

Miks inimkond ei kasuta veel vett, et elektrienergiat toota? Miks ei kasutata seda tehnoloogiat autodel? Esimene patent veest energia saamiseks oli juba 1935. Mis juhtus?

14.01.2010 13:19
Erik Puura, TÜ tehnoloogiainstituudi direktor

Ikka ja jälle kuuleme ja loeme fanaatikute arvamusi, et autod võivad sõita puhta veega – kallame paaki vett ja ongi korras. Üks levinumaid kirjeldusi seejuures on, et elektrolüüsi teel toodetakse vesinikku ning vesinik on siis kütuseks, reageerides hapnikuga ja andes jääkainena välja uuesti vee.

Seega, kütuseks on vesi ja järele jääb samuti vesi, energia tekib selle skeemiga mitte millestki.

Väidetud on, et veest energia ja elektri saamise meetodid on patenteeritud. Tegelikult on tõesti patenteeritud meetodeid, mille abil näiteks elektri abil veest vesinikku toota. Samuti võidakse patenteerida meetodeid, mille abil vesinikku kasutada. Kokkuvõttes aga on energeetiliselt tulemiks endiselt surnud ring – lähteaineks on vesi ja saaduseks on vesi, kusjuures kokkuvõttes on selles protsessis hoopis umbes 20% energiakaod.

Ikka leidub entusiaste, kes püüavad uskuda ja tõestada, et termodünaamika esimene ja teine seadus ei kehti. Paraku ei ole see kellelgi õnnestunud ja ka meie autokauplustes pole ei praegu ega tulevikus ühtegi autot, mille paaki võiks valada ainult vett.

17.01.2010 14:01
Erik Puura erik.puura@ut.ee

Kui te tegite EPA uurimistöös nii, et kirjutasite kasuteguriks midagi muud kui saite katse tulemusena - siis te võltsisite teadusliku katse tulemusi. Iga teadusliku katse tulemusel peab olema oma selgitus ja kindlasti oleks leidunud teadlasi, kes oleksid olnud nõus katset kordama ja tulemusi läbi vaatama. Arvata aga, et kogu maailma teadlased on konspiraatorid ja pole mingit võimalust uurimistöö tulemuste avaldamiseks, on küll naiivne. Samas selgitus võib olla lihtne ning usun siiralt, et ikkagi termodünaamika seadustega kooskõlas.

16.01.2010 18:19
Mait Müüripeal maitmu@gmail.com

Kas Te ise ka usute, et seni võimatu on pole võimalik. Oma galvaanikaalases diplomitöös (EPA) mõõtsime korduvalt ülemäärast saagist. Kontrollisime tulemusi koos juhendajagatega (tänaseks manalateed läinud Meinhard Pille ja Raimo Sule) korduvalt üle ja vigu ei leidnud. Selleks, et diplomitööd siiski kaitsta, kirjutasime sinna kasuteguriks ainult 100%. Arvan, et nii on toiminud nii mõnedki uurijad, et mitte hammmasrataste vahele jääda.

15.01.2010 16:00
Henry Küla

Ometi jooksis rahvusvahelistest uudistest suvel läbi uudis, et on leiutatud tehnoloogia ja rakendatud autole, kus valad paaki vett ja sõidad. Video asub aadressil: http://www.reuters.com/news/video?videoId=84561 või http://en.wikipedia.org/wiki/Water-fuelled_car Lähemal uurimisel on aga selgunud, et tegemist oli lihtlabase pettusega ja avalikkuse lollitamisega.

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium