2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Teadus / 16.01.2010 küsis Mihkel

Küsi teadlaselt: Teadus

16.01.2010 23:10
Mihkel

Kas on võimalik toota kuutolmust energiat? Discoveri peal oli kord saade sellest, aga kahjuks õnnestus see maha magada, kuid reklaamist jäi meelde, et vähese hulga kuutolmuga on võimalik terve linn energiaga ära toita. Küsimuse tuletas meelde hiljutine ulmefilm "Moon", kus koguti tolmu ning saadeti see Maale. Fact or fiction?

15.11.-0001 01:39
Mart Noorma, TÜ optilise metroloogia dotsent

Nii fact kui fiction. Praeguste teadmiste põhjal on suur tõenäosus, et Kuu tolm sisaldab heeliumi isotoopi He-3 mida saaks teoreetiliselt kasutada termotuumareaktsioonis nii, et peaaegu mingeid kahjulike jääkaineid ei tekiks. Kuid kuna heeliumisisaldus pole veel täielikult tõestatud ega ka meetodid selle kasutamiseks reaktorites välja töötatud, siis lõplik vastus oleks - suure tõenäosusega on see võimalik, kuid asi võib takerduda tehnilistesse probleemidesse.

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium