2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Teadus / 30.06.2010 küsis Dmitri

Küsi teadlaselt: Teadus

30.06.2010 23:41
Dmitri

Millised on Kuremäe kloostri allika vee looduslikud omadused, et seda tervislikuks peetakse? Kuidas vesi allikasse koguneb?

15.11.-0001 01:39
Rein Perens, Eesti Geoloogiakeskuse hüdrogeoloogiaosakonna juhataja

Kuremäe allikas saab oma vee Kuremäel leviva otsmoreeni setete veest, mis on hüdrauliliselt seotud Kuremäest lääne poole jääva Iisaku-Illuka oosi ja põhja poole jääva ulatusliku Kurtna mõhnastiku põhjaveega.

Allika vee looduslikud omadused ja keemiline koostis ei erine Eestis üldlevinud maapinnalähedase põhjavee looduslikest omadustest. Tervislikuks ei tee vett mitte tema koostis, vaid usk tema tervendavasse mõjusse. Tegelikult on peaaegu igas Eesti maakonnas oma "silmaallikas", mille veest otsitakse tervendavat ja parandavat mõju igasuguste haiguste vastu.

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium