2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Teadus / 15.11.-0001 küsis Siim Sepp

Küsi teadlaselt: Teadus

15.11.-0001 01:39
Siim Sepp

Kas NovoCure'i idee glioblastoomi elektrivälja abil ravida on usutav?

17.11.2009 23:09
Richard Villems, Teaduste Akadeemia president

Olen töötanud palju aastaid koos Haifa Technioni inimestega, hoopis muudel teemadel, millel ei ole vähiraviga ühisosa, kuid seda teaduskeskust külastades on mulle küll sugenenud mulje, et tegemist on kohati hämmastavalt novaatorlike ja töökate inimestega.

NovoCure on Haifa ettevõte ja minuteada igati tõsiseltvõetav seltskond – kindlasti mitte soolapuhujad. Mis edasi saab, pole tingimata selge, kuid kuna nad on jõudnud kolmanda astme kliiniliste katseteni, peab selle taga olema väga lootustandevalt kulgenud teine faas. Kuigi rakenduseks on glioblastoom, mis tapab raudselt ja seega on reeglid oluliselt kergemad kui mitte ilmtingimata letaalse lõpuga tavahaiguste uudsete ravimeetodite turuletoomiseks, ei lase Iisraelis (ega ka Eestis) ükski lubasid andev riiklik institutsioon niisama kedagi inimkatsetele faas 3 ulatuses minna.

Kolmanda faasi katseid ei saa teha vaid haigete nõusolekule tuginedes. Inimesel, kel surm nagunii silme ees, pole midagi kaotada, kuid kolmanda faasi katsete eesmärgiks on statistiliselt usaldusväärse raviefekti tuvastamine reaalsetel patsientidel.

Ettevõtte seletused efektile ei pruugi olla lõplik või kogu tõde, kuid kui see tõesti töötab glioblastoomi puhul koguni nii, et oluline hulk patsiente elab veel vähemasti 4 aastat, on see küll väga suur progress – muidu, ma kardan, prognoos vahest poole aasta ringis, sest juba esmane diagnoos võib tähendada tuumori laialdast levikut ajus.

Loe ka Novaatori artiklit "Elektriväli hävitab kasvajarakud".

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium