2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Inimene / 28.05.2010 küsis Merlin

Küsi teadlaselt: Inimene

28.05.2010 21:29
Merlin

Kas heleda nahaga inimestel moodustub rohkem D-vitamiini päikese käes, kui tumedama nahaga inimestel? Või ei ole mingit seost päevitamisvõime ja D-vitamiini omastamise vahel?

15.11.-0001 01:39
Margus Lember, TÜ sisekliiniku juhataja

Üldiselt on tumedanahalistel päikese käes D-vitamiini moodustamine väiksem kui heledanahalistel. Tumedanahalistes populatsioonides on keskmised D-vitamiini tasemed madalamad. Madala ultraviolettkiirguse piirkondades elavatel tumedanahalistel on suuremad riskid D-vitamiini defitsiidiks kui samas elavatel heledanahalistel. Selle levinuma seisukoha vastu on aga üks hiljuti ilmunud töö, kus leiti, et vitamiin D-vitamiini produktsioon nahas ultraviolettkiirguse järel sõltub enam organismi eelnevast D-vitamiini tasemest ja kolesteroolisisaldusest kui naha pigmentatsioonist.

16.09.2011 10:09
stereotyyp

Kuidas suhtuda platseeboefekti? On avaldatud erinevaid uurimustöid, kus on teatud lahust lahjendatud tuhandeid kordi ning ometigi omab lahjendatud "lahus" samu omadusi, kui esialgne, kuigi sisaldab keemiliselt 99,99%-100% osas vaid lahustist. Kuidas see võimalik on? Kas tegemist on võltsingu, müstikaga või tõelisusega? Kuidas seda selgitada?

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium