2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Inimene / 21.07.2010 küsis Kristo

Küsi teadlaselt: Inimene

21.07.2010 11:58
Kristo

Miks tekivad joomisega kõne- ja tasakaaluhäired?

21.07.2010 12:01
Helen Bogdanov, Tervise Arengu Instituudi alkoholi liigtarvitamise ennetamise peaspetsialist

Aju võib jagada funktsionaalseteks osadeks. Näiteks vastutab väikeaju liigutuste koordinatsiooni ja ajukoor tunnetuslike protsesside eest.
Inimese keha normaalne funktsioneerimine on saavutatav erinevate ajupiirkondade omavahelise suhtlemise tulemusel. Nagu juba mainitud, võib aga teatud ajupiirkondi ühendavate närvirakkude töö saada häiritud.
Kui näiteks etanooli molekul kinnitub glutamaadi retseptoritele, siis ei püüa need retseptorid enam kinni tavapäraseid signaale teistelt ajuosadelt, mistõttu signaalide voog katkeb ja ajutegevus aeglustub.
Viimasest ongi tingitud aeglased reaktsioonid, häiritud kõne ja ka mälukaotus.

Mil määral alkohol kesknärvisüsteemi funktsioone pärsib, sõltub otseselt alkoholi kontsentratsioonist veres (BAC). BACi mõjutab alkoholi peensoolest imendumise kiirus, mis omakorda sõltub erinevatest teguritest, näiteks alkoholi tarvitamise kiirusest, tarvitatud alkoholi kangusest ja sellest, kas ja kui palju on maos toitu. Kui BAC suureneb, siis inimese reaktsioon aeglustub märkimisväärselt, kõne muutub segaseks ja tekivad tasakaalu- ning koordinatsioonihäired.

14.11.2011 17:32
bstard

Par Deus on kirjutanud väga hea ülevaate alkoholi mõjust eri joobeastmetel. Tasakaalu rikub mäletamist mööda ühe serotoniiniretseptori blokeerimine

21.11.2010 20:04
miki

Minu teada hakkab alkohol juba suust imenduma. Peensoolde jõudes pole sissejoodud alkoholist enam suurt miskit alles.

12.08.2010 01:08
elektritsaabtasuta.blogspot.com

Alkoholi tarvitamise tagajärjel peaaju rakud ei saa piisavalt hapniku ja nad lämbuvad,ning eralduvad organismist koos uriiniga.

22.07.2010 11:21
arko

Lugesin kunagi Neil Shubini raamatust "Your Inner Fish" huvitavat selgitust, miks alkohol tasakaalu rikub. Kuna lisaks vereringele imbub alkohol ka tasakaaluelundisse ja muudab sealse vedeliku tihedust, mille tõttu ajju saadetavad signaalid muutuvad ja lähevad tegelikkusega võrreldes nihkesse.

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium