2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Vähihaiged tarbivad nende tervisele ülimalt ohtlikku noni-mahla
08.07.2010 10:31

Vähihaiged tarbivad nende tervisele ülimalt ohtlikku noni-mahla

Novaator
Skype:
novaator@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (1)

Populaarseim alternatiivmeditsiini valdkonda kuuluv toidulisand on tänapäeval noni mahl, mis aitab organismil toota lämmastikoksiidi. Võrktuturundajad reklaamivad seda kui imerohtu, mis lisaks sellele, et tervendab ja tugevdab organismi, ravivat ka kõiki haigusi, vähi erinevad vormid kaasa arvatud.

Tegelikult on noni mahl aga vähihaigele otseselt vastunäidustatud, kirjutas Postimees.

Noni kui ravimtaime peamiseks toime aluseks arvatakse olevat organismis lämmastikmonoksiidi ehk NO tootmise stimuleerimine.

NO vahendab närviimpulsside ülekannet paljudes protsessides. Samuti on lämmastikmonoksiidil oluline osa vererõhu ja kudede ainevahetuse regulatsioonis. Veresooni vooderdava endoteeli ainevahetusel on NO-l eriti oluline roll.

«Teadusajakirjas Nature avaldati juba 2006. aastal eelkliiniliste uuringute tulemused, mis üheselt kinnitasid, et lämmastikoksiid soodustab metastaseerumist ehk kasvajarakkude levikut organismis. Seetõttu on paljud ravimitootjad asunud välja töötama vähiravimit, mis lämmastikoksiidi ja selle tootmise vähihaige organismis täielikult blokeeriks,» ütles Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia- ja onkoloogiakliiniku onkoloog Jana Jaal.

«Arstina ei tohi ma mitte kuidagi määrata noni taime preparaate diagnoositud haiguste raviks. Puuduvad põhjalikud uuringud, võrdlusandmed tuntud ravimitega, efektiivsuse uuringud, topelt-pimeuuringud,» nentis Tõstamaa tervisekeskuse perearst Madis Veskimägi.

«Lugedes noni taime kohta materjale, tundub kõik olema liiga ilus. Räägitakse mitte mõjust raku, vaid molekuli tasandil, mis olla hoopis tõhusam. Ohtlik on ka patsiendi sinisilmne usk, kes noni-preparaate tarvitades peab «päris» ravimeid arstide väljakirjutatud keemiaks. Kui juhtub tekkima mõni ohtlik haigusseisund või tüsistus, ollakse pettunud, saades teada, et need oleksid olnud lihtsalt ärahoitavad traditsiooniliste ravimitega,» nentis Veskimägi.

Noni  turundus on tema sõnul üles seatud püramiidvõrgustikuna, kus käib üks lõputu vahendamine. «Umbes nii, nagu Herbalife ja Tupperware. Teenib püramiidi tipus olev seltskond, ülejäänud aga siblivad ja maksavad raha vahendajatele.»

«Julgeksin noni mahla ekstrakti soovitada täiendava vahendina mõnede kergemate südame-veresoonkonna vaevuste ravis, kui põhiravimite toime on saavutatud. Senine arvamus on aga väga kahtlev, sest puuduvad korralikud teaduslikud uurimused toime tõhususest,» lisas Veskimägi.

Vähihaigele on isegi vitamiinid ohtlikud

Vähkkasvaja diagnoos on patsiendile ja tema perele suureks koormaks. Vaatamata sellele, et tänapäeval ravitakse enam kui 50 protsenti patsientidest terveks, arvab enamik, et ainult tavapäraste ravimeetodite kasutamisega ei ole seda võimalik saavutada.

Seetõttu on väga palju neid, kes otsivad ja loodavad abi saada alternatiivmeditsiinist. Samas, patsiendid ei informeeri oma raviarsti sellest, kui nad kasutavad lisaks ka alternatiivmeditsiini. «Need on asjad, millest haiged oma arstile tihti ei räägi,» nentis Jaal.

Ravi ajal kasutatavad alternatiivmeditsiini meetodid võivad aga oluliselt vähendada kasvajavastase onkospetsiifilise ravi efektiivsust.

«Minu jaoks on kõik alternatiivse vähiravi meetodid küsimärgiga, sest see on teaduslikult täiesti läbi uurimata valdkond. Enamik alternatiivmeditsiinis kasutatavaid preparaate on ju toidulisandid ning nende tõhususe uurimiseks ja müümiseks ei pea eelnevalt läbi viima kliinilisi uuringuid, nagu seda nõutakse ravimite puhul,» ütles Jaal.

Kahetsusväärselt võivad kasvajavastase ravi tõhusust pärssida isegi sellised igapäevaselt kasutatavad ühendid nagu antioksüdantsed vitamiinid. Siia kuuluvad väga populaarsed A- ja E- vitamiinid. Samuti C-vitamiin.

«Neid ei tohiks mingil juhul suurtes annustes kasutada kiiritus- ja keemiaravi ajal, kuna need vähendavad ravi efektiivsust ning seeläbi haigete elulemust,» hoiatas Jaal. Antioksüdantsete vitamiinide negatiivset toimet ravitulemustele on kinnitatud mitmetes kliinilistes uuringutes.

Elulemus on aeg, mille raske haige - näiteks vähihaige, HI-viirusega patsient - endale kas täiendravi või ravimite abil juurde võidab.

Tervislikus toidus sisalduvad antioksüdantsed vitamiinid on aga väga head profülaktikaks - oma tervise hoidmiseks, tugevdamiseks ning vähi ennetamiseks. «Kuid vähki haigestunud inimest need enam ei aita,» ütles Jaal.

Vähiravi alternatiivmeetodid kaardistatakse

Kust üldse jõuab teave kõikvõimalikest imelistest vähiravi alternatiivmeetoditest haigeteni? Millal ja millega nad end ise üldse ravivad? Milliseid teid pidi jõuavad Eestisse kõikvõimalikud «imerohud» Venemaalt? Näiteks Venemaalt toodud preparaat, mille pakendil kirjas vaid «Immunomodulaator». Millest see immunomodulaator aga koosneb, ei tea ei patsient ega tema raviarstki.

Alternatiivravi meetodite uurimiseks on Tartu Ülikooli Kliinikumis lähiajal plaanis alustada uurimustööga «Alternatiivravi Eesti vähihaigete seas».

«Ka arstid tahavad erinevate alternatiivravi meetodite kohta rohkem infot. Esiteks tahame uurida, mida üldse kasutatakse.Teiseks tahame teada, kas naiste ja meeste vahel on mingeid erinevusi. Kolmandaks uurime, kuivõrd erinevad alternatiivravi meetodid tallinlaste ja tartlaste vahel ning kust saadakse alternatiivravide kohta teavet. Pärast informatsiooni kogumist saame tulemusi analüüsida ning leida viise, et oma patsiente rohkem teavitada,» rääkis Jaal.

 

 

 

NASA 08.12.2014 17:14

Kas kosmosereis laastab tervise?

Planeetidevahelistest lendudest unistajatele on hea uudis – pikaajaline kosmoses viibimine ei pruugi olla nii tervisekahjulik kui seni kardetud.

Kalju Paju 27.11.2014 15:24

Tartu ülikool panustab Vietnami arstiharidusse

Sulev Kõks, kes nimetati äsja Vietnami Hue meditsiini- ja farmaatsiaülikooli külalisprofessoriks, räägib, kuidas nad meeskonnaga vietnamlastele katseklaasibeebide tegemist õpetasid.

28.10.2014 17:22

Ebola viirusel on ürgsed juured (3)

Aafrikat laastava viiruse eellased tekkisid paarkümmend miljonit aastat tagasi.

20.10.2014 16:03

Rämpstoit laastab isase aju (1)

Sugupoolte keha reageerib rasvasele toidule erinevalt.

13.10.2014 11:21

Teadlased tuvastasid söömishäireid mõjutava valgu (3)

Võimalik, et varsti saab söömishäireid diagnoosida vereanalüüsi abil.

17.09.2014 18:06

Imetajate keha paranemisvõime üllatab rakubiolooge

Mis on ühist hiirel ja inimesel? Mõlemad suudavad endale uue roide kasvatada.

10.09.2014 14:28

Lein laastab vanuri keha (2)

Lähedase surm nõrgestab vanakese immuunsüsteemi ega lase sel nakkustega võidelda.

13.08.2014 14:21

Salakaval läkaköha vajab suuremat tähelepanu (2)

Eestlaste seas liigub palju kergekujulist või köhimiseta mööduvat läkaköha.

11.07.2014 10:28

Tagasilöök: varane ravi ei päästa HI-viiruse käestLISATUD IRJA LUTSARI KOMMENTAAR (1)

Arstid pidasid esimestel elupäevadel ravi saanud väikelast terveks. Nüüd leiti tema kehast jälle viiruseosakesi.

08.07.2014 11:28

Prantsusmaalt leiti vanim Downi sündroomiga lapse luustik (2)

Ligi 1500 aasta vanused luud olid kombekohaselt maetud.

03.07.2014 18:38

Punased verelibled muutuvad võimekamaks (1)

Tulevikus võivad verelibled kehas laiali vedada nii hapnikku kui ravimeid.

20.06.2014 11:30

Kuidas aju narkoosist ärkab?

Närvisüsteem peab pärast tuimastite mõju kadumist taaskäivituma.

17.06.2014 14:43

Kas alkoholism on pärilik? (1)

Napsilembeste hiirte pojad ei talu alkoholi.

12.06.2014 12:35

Mis toimub tähelepanuhäirega täiskasvanu ajus?

Lapseea hüperaktiivsusest paranemise määrab aju puhkeoleku töörütm.

03.06.2014 16:48

Iga neljas riskantset geenivarianti kandev suitsetaja haigestub kopsuvähki

Rinnavähiga seostuv muutus geenis BRCA 2 ning suitsetamine on tõeliselt ohtlik komplekt. Iga neljas suitsetaja, kellel on just see pärilik geenivariant, haigestub oma elus varem või hiljem kopsuvähki.

30.05.2014 09:47

Borrelioosibakter on vanem kui inimkond (3)

20 miljoni aasta vanustest puugifossiilidest leiti borrelioositekitajale sarnanevaid mikroobe.

Flick/Creative Commons 12.11.2014 10:33

Kas rumalus on diabeedi tagajärg või põhjus? (2)

Tartu ülikooli isiksusepsühholoog pakub uusi tõlgendusi diabeedi ja vaimsete võimete vaheliste seoste kohta.

22.10.2014 10:56

Ohatise varjus varitseb Alzheimeri tõbi? (1)

Herpesviirus võib suurendada vanadusnõtruse tekkimise ohtu.

14.10.2014 14:13

Alzheimeri tõbi areneb ka katseklaasis

Neuroteadlastel õnnestus jäljendada aju laastava haiguse tekkimist.

06.10.2014 14:03

Meditsiini-Nobel läks neuroteadlasteleLisatud professor Eero Vasara kommentaar

Preemia saanud uurijad avastasid imetajate ajus sisemise GPSi.

15.09.2014 13:44

Miks sigade Aafrika katk inimestele ohtlik ei ole? (2)

Inimene ja siga nakatuvad mõlemad gripiviirusega, sest neil on olemas kõik komponendid, mida gripiviirus paljunemiseks vajab.

27.08.2014 22:04

Ebola meditsiiniline tähtsus on tühine

Rakendusviroloogia professor Andres Meritsa sõnul on Ebola viiruse meditsiiniline tähtsus praegu paljude tavaliste viirustega võrreldes tühine.

28.07.2014 19:20

Geenivaramu teadlased suures skisofreeniauuringus: leiti sadakond uut haigusega seotud geenivarianti

Skisofreenia tekkes mängivad rolli närvikoes ja immuunsüsteemis tegutsevad geenid.

10.07.2014 22:02

Aju õpib valu ohjama (1)

Kas valu saab mõttejõuga kontrollida?

07.07.2014 14:09

Kas keisrilõige muudab geenide avaldumismustrit?

Sünniviis võib mõjutada tüvirakke.

25.06.2014 11:41

Vähk on sama vana kui loomariik

Esimesed hulkraksed loomad kannatasid kasvajate all.

17.06.2014 20:38

Ärevate laste aju on eriline (1)

Mandelkeha suurus ennustab ärevushäirete teket.

16.06.2014 16:09

Hõbeda nanoosakesed võtavad sihikule vähi

Üliväikestest hõbeda nanoosakestest loodetakse tulevikumeditsiinis palju – nende abil saaks viia kasvajate diagnoosimise oluliselt täpsemaks või toimetada ravimeid kehas täpselt sinna, kus neid vaja läheb.

07.06.2014 14:34

Valmis inimkeha valutundlikkuse kaart

Otsmik tajub valu säärtest kolm korda täpsemalt.

30.05.2014 14:39

E-sigaret ei aita suitsetamisest loobuda (10)

Tavasuitsetajas tekib nikotiinihimu, kui kaaslane läidab e-sigareti.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus