2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator
13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (8)

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

Juba 23ndat korda andsid tõsise teaduse naljakamatele külgedele pühendunud ajakiri Annals of Improbable Research ja Harvardi ülikooli välja Ig-Nobeli auhindu, mida kutsutakse ka pilanobeliteks. Ajakirja juhtmõtteks on juhtida tähelepanu teadustöödele, mis esmalt panevad muigama, aga seejärel mõtlema. Eileõhtusel auhinnatseremoonial andsid preemiaid üle tõeliste nobelite laureaadid. Nobeli preemiate nädal ise algab tänavu 7. oktoobril.

Meditsiinipilanobel läks Jaapani teadlastele, kes uurisid, kuidas mõjub ooperi kuulamine südamesiirdamislõikuse järel. Eripäraseks teeb nende uuringu asjaolu, et patsiendid, kellele ooperiaariaid mängiti olid hiired. Selgus, et hiired, kellele mängiti Traviatat elasid siirdatud südamega keskmiselt 27 päeva. Iiri lauljanna Enya muusikat kuulnud hiired elasid keskmiselt 11 päeva. Hiired, kes lõikusest taastumise ajal muusikat ei kuulnud, pidasid uue südamega vastu keskmiselt 7 päeva.

Psühholoogias pärjati teadlasi, kelle töö kandis pealkirja: Ilu on õllejooja silmades, mis kirjeldas eksperimente, millest selgus, et inimesed, kes on enda arvates purjus on enda arvates ka atraktiivsemad. Sealjuures pidasid end kütkestavamaks ka need, kes arvasid end olevat joobes, aga tegelikult ei olnud. Katses osalenud pidid end iseloomustama. Nende esinemist hindas sõltumatu komisjon, kes leidis, et kuigi purjus inimesed kippusid enda veetlevust rõhutama, siis tegelikult polnud nad põrmugi atraktiivsemad. Uuring pakub ka seletuse, miks purjus inimesed võivad sattuda pahandustesse, kui nad enda atraktiivsust ülehinnates lähevad teisi inimesi tülitama.

Bioloogia ja astronoomia alased uurimused leidsid tänavu äramärkimist ühise auhinnaga, selle said Lõuna-Aafrika ja Rootsi teadlased töö eest, mis leidis, et Aafrika sõnnikumardikad kasutavad orienteerumiseks Linnutee abi. Nad suudavad ka öödel mil kuuvalgus puudub oma sõnnikukera lükata täiesti otsejoones, peaasi, et Linnutee oleks näha.

Ohutustehnika alal läks preemia ameeriklasele Gustano Pizzole, kes juba 1972. aastal sai patendi lennukite kaaperdamist takistava süsteemi leiutamise eest. Tänini teostamatuks jäänud lahenduse kohaselt langeb kaaperdaja lennukipõrandas peituvasse spetsiaalsesse lõksu, kus ta pakitakse kindlalt sisse ning heidetakse siis lennukist välja. Pakend kaaperdajaga kukub langevarjuga maapinnale, kus raadio teel teate saanud politsei kaaperdajat juba ees ootab.

Füüsikapreemia said möödunud aastal ajakirjas PLoS ONE artikli avaldanud Itaalia teadlased, kelle sõnul on osa inimesi võimelised tiigiveel jooksma, asjas on üks konks – nii veekogu, millel joostakse kui ka jooksja peaksid asuma Kuu peal.

Keemiaauhinna üle võivad uhkust tunda Jaapani teadlased, kes 11 aastat tagasi kirjeldasid, miks sibul silmist vee jooksma paneb. Nad näitasid, et biokeemilised protsessid selle tavalise nähtuse taustal on seniarvatust keerukamad.

Ameeriklane Brian Crandall ja kanadalane Peter Stahl keetsid tillukesi karihiiri ning neelasid neid siis tervelt alla. Seejärel uurisid nad järgnevatel päevadel hoolikalt, mis allaneelatud hiirega inimese seedetraktis juhtus, selleks uuriti erilise täpsusega väljaheiteid. Töö tulemusena näitasid nad, milline osa hiire skeletist seedetraktis lahustus ja mis jäi alles. Töö eest pälvisid nad arheoloogiapreemia.

Rahupreemiaga pärjati Valgevene president Aleksandr Lukašenka, kes keelas avalikes kohtades plaksutamise. Kahe aasta eest korraldas Valgevene opositsioon mitmetes linnades vaikivaid protestimeeleavaldusi, kus inimesed ainult plaksutasid, loosungeid ei skandeeritud, kõnesid ei peetud. Seepeale keelati riigis avalikes kohtades plaksutamine, see jäi lubatuks vaid Teise maailmasõja veteranide austamiseks peetavatel üritustel. Teise poole rahupreemiast sai Valgevene miilits, kes avalikus kohas plaksutamise eest vahistas ühekäelise mehe.

Pila-nobelitel on varemgi poliitikute veidraid samme ära märgitud. Nii sai kahe aasta eest rahupreemia Vilniuse linnapea, kes rattateele parkivate luksusautode probleemile tähelepanu tõmbamiseks lömastas soomustransportööriga ühe Mercedese.

Sel aastal on eraldi auhind tõenäosuse alase uurimistöö eest. Selle sai rühm Suurbritannias töötavaid teadlasi kahe avastuse eest. Esimene neist leidis, et mida kauem on lehm maas lamanud, seda suurema tõenäosusega tõuseb ta varsti püsti. Samas pole püsti tõusnud lehma puhul võimalik ennustada, millal ta kavatseb taas pikali heita. Lehmade jalgade külge olid kinnitatud sensorid ning töö oli tegelikult osa veiste tervist käsitlevast uurimistsüklist. Vastav artikkel ilmus kaks aastat tagasi ajakirjas Applied Animal Behaviour Science.

Rahva tervishoiu alane auhind läks Tai arstidele, kes avaldasid juhendi, mida teha amputeeritud peenisega patsiendiga. Nende soovitused käisid kõikvõimalike amputatsioonijuhtude kohta, ainsaks erandiks see, kui äralõigatud peenise oli part alla kugistanud. Artikkel ilmus väärikas meditsiiniajakirjas American Journal of Surgery 1983. aastal.

 

Stephan Brunet Macphreak 19.09.2014 13:33

Kassipidamine laastab inimese vaimse tervise?

Täna öösel anti Harvardi ülikoolis üle selleaastased pila-Nobeli auhinnad.

Reuters/Scanpix 13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

27.08.2013 13:47

Tšiili teleskoop teeb parimaid tähefotosid (3)

Uus kaamerasüsteem lubab astronoomidel saada üliteravaid pilte.

28.03.2012 11:29

Limakud matkivad maanteevõrku (2)

Elusloodus arvutab kiiresti ja täpselt.

22.12.2011 13:13

Kuidas pääseda vikatimehe eest? (1)

Retsept on lihtne: tuleb kiiresti kõndida.

01.04.2011 16:11

Käsikiimlus vaigistab rahutud jalad (3)

Onaneerimisele on ikka püütud piire panna. Kes poleks kuulnud jutte sellest, kuidas liigselt tegutsedes kukub teatav kehaosa küljest või muutuvad peopesad karvaseks. Või siis legendi, et masturbeerijad jäävad nõrgamõistuslikuks.

28.12.2010 21:47

Kuidas jõuluvana selle kõigega hakkama sai? (1)

Üks öö. Sajad miljonid kinke ootavad lapsed. Kuidas jõuluvana oma ülesandega suudab toime tulla?

01.10.2010 12:35

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge (3)

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

12.05.2010 14:19

Kuidas taju meiega trikitab VIDEOD TÄIENDATUD (1)

Milliseid trikke on võimalik teha tundes inimtaju täpsemaid toimemehhanisme?

05.10.2009 14:54

Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga? (2)

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide abil.

12.06.2008 19:33

Miks Mentos dieetkoka purskama paneb? VIDEO

Miljonid vaatajad on YouTube’is videot vaadates imestanud, miks paiskub dieetkoka pudelist välja mitmemeetrine juga, kui pudelisse on pistetud Mentose köhakommid.

05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

D. Wächter, W. Seuntjens 09.09.2013 17:10

Pila-Nobelite ootuses: inimesed punastavad ka pimedas

Piinlikkustunne teeb hämaras põsed punaseks.

22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi? (1)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

17.03.2012 12:01

Kosmosesse rongiga? (1)

Kiiresti ja odavalt ilmaruumi pääsemiseks tuleb ehitada tunnel.

30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapeaLisatud tseremoonia ülekande video

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

07.02.2011 21:42

Klaas võib sulada ka külmutades

Eksperimendid näitasid, et absoluutse nulli lähedase temperatuuri juures klaas sulab.

30.11.2010 17:44

Bakterid lahendavad sudokut (1)

Sudoku veetlus on levinud ka prokarüootide ehk eeltuumsete rakkude maailma.

18.06.2010 07:40

Jalgpall ohustab südant? Sakslastel jah, itaallastel mitte

Kahe aasta tagune Saksamaa Müncheni ülikooli teadlaste uuring näitas, et südameprobleemidega haiglasse sattunud saksa meeste arv kasvas rohkem kui kolm korda, kui Saksamaa meeskond mängis 2006. aastal jalgpalli MMi finaalturniiril.

22.12.2009 18:43

Mootorpõlv muudab jooksmise efektiivsemaks (1)

Jaapani teadlased on välja mõelnud seadme, mille abil on jooksjal võimalik vähem energiat kulutades sama kiirust säilitada.

03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

18.12.2007 21:48

Teadlane on end pühendanud jõuluvanadele

Detsembris ei käi ringi mitte ainult jõuluvanad. On veel üks veider vanem härrasmees – professor John Trinkaus, New Yorgi Zicklini ärikoolist, kelle kohta võiks samahästi nagu jõuluvanagi kohta öelda, et ta on välja mõeldud.

28.06.2007 23:59

Mängupartide 15 aastat kestnud ilmareis jõudmas Euroopasse

Ameerika okeanograaf Curtis Ebbesmeyer on juba 15 aastat jälginud mänguparte. Ei, tema vaimse tervisega on kõik kõige paremas korras.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus