2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator
03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (9)

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

Auhinnatute hulka jõudmiseks peaks teadustöö žürii hinnangul ajama inimesi esmalt naerma, ent panema seejärel ka mõtlema.

Eilsel tseremoonial Harvardi ülikoolis pälvis keemiaauhinna Deborah Anderson Harvard ülikooli arstiteaduskonnast, kelle auhinnani viinud töö algidee on pärit juba 1980ndatest aastatest. Toona küsis ta ühelt Puerto-Ricos katoliiklikus tütarlaste internaatkoolis õppinud naistudengilt, millised rasestumisvastased vahendid olid tema kodumaal kasutusel.

„Loputus Coca-Colaga,“ vastas tudeng. "1950ndatel ja 60ndatel liikus suust-suhu jutt Coca-Colaga tehtavatest tupeloputustest, mis toimivad rasestumise vastu, muid vahendeid polnud lihtsalt saada,“ ütles Anderson ajakirjale New Scientist. „Usuti et joogis leiduv süsihape tapab spermatosoidid, lisaks piisas pudeli raputamisest, et jook jõuliselt purskama panna.“

Kontrollimaks, kas meetod tõesti toimib, võttis Andersoni juhitud töörühm ette neli erinevat tüüpi kolajooki ja segas neid katseklaasides spermaga. Dieet Coke’i sisaldanud katseklaasis oli minutiga kõik spermarakud surnud, kuid äsja turule tulnud uudistootes New Coke ujus veel 41 protsenti rakkudest elusana ringi. Uuringu tulemused avaldas ajakiri The New England Journal of Medicine.

Kuid Anderson hoiatab, et sperma võib jõuda emakakanalisse sekundite jooksul ja sel juhul ei ole kokaga loputamisest enam mingit tolku.

Keemiaauhind läks jagamisele, selle sai lisaks Andersonile veel ka Taiwani Taipei ülikooli teadlase Chuang-Ye Hongi juhitud töörühm, mis leidis, et ei Coca-Colast ega Pepsist pole spermatosoidide hävitamisel mingit kasu. See töö ilmus ajakirjas Human Toxicology.

Meditsiinipreemia pälvis Duke’i ülikooli teadlane Dan Ariely. Massachusettsi tehnoloogiainstituudis töötamise ajal andis ta kahele katserühmale platseebotablette, öeldes, et tegu on valuvaigistiga. Üks rühm teadis, et tablett maksab 2,5 dollarit, teise rühma liikmetele öeldi tableti hinnaks vaid 10 senti.

Kuigi katsealustel ei tulnud tablettide eest maksta, tundsid kallimaid tablette pruukinud katsealused elektrišokke saades vähem valu kui odavamaid valuvaigisteid manustanud. Seega mõjutab hind ootusi ravimile ning kallimatelt ravimitelt oodatakse ka suuremat mõju. Tulemused avaldas ajakiri Journal of the American Medical Association.

Majanduspreemia tõi eksperiment, mis püüdis välja selgitada, kas naised annavad mingeid signaale selle kohta, kui neil on käes kõige viljakamad päevad? Paljude imetajate puhul on selline käitumine laialt levinud, kuid mehed millegipärast ei oska naiste signaale ära tunda.

Eksperimendis saatsid New Mexico ülikooli psühholoogid Geoffrey Miller, Joshua Tybur ja Brent Jordan naised tööle erootiliste tantsijatena. Naised pidid raporteerima igaõhtustest jootrahadest ning sellest, kas nende menstruaaltsükkel oli normaalne või kasutasid nad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid.

Jootrahade saamises polnud mingit erinevust, kui käsil olid tsükli mitteviljakad päevad, kuid viljakatel päevadel said normaalse menstruatsioonitsükliga naised oluliselt suuremaid jootrahasid. Artikkel selle uuringu kohta ilmus ajakirjas Evolution and Human Behavior.

Arheoloogiapreemia pälvisid kaks Brasiilia teadlast, kes uurisid vööloomade käitumist väljakaevamiste piirkonnas. Kui arheoloogid püüavad kõikide leidude asukohti täpselt jäädvustada ning olla võimalikult hoolikad, siis kuidas mõjutavad olukorda ja seega ka meie arusaama ajaloost kohalikud metsloomad?

São Paulo ülikooli teadlased Astolfo Araújo ja José Marcelino valmistasid ette neli erinevat peidupaika, kuhu olid peidetud värvilised potikillud. Seejärel päästeti alale lahti vööloomad ning lasti neil seal mõned kuud tuhnida. Loomulikult suutsid loomad potikillud välja nuuskida. Töö avaldas ajakiri Geoarcheology.

Bioloogiapreemia said Prantsusmaa teadlased Marie-Christine Cadiergues, Christel Joubert ja Michel Franc avastuse eest, et koera seljas elavad kirbud suudavad hüpata kõrgemale kui kassikirbud.

Rahupreemia läks Šveitsi föderaalsele eetikakomiteele, kes on heaks kiitnud põhimõtte, et ka taimedel on väärikus ning taimedele kahju tekitamine on moraalselt lubamatu. Seisukohale saavad tugineda kõik majaomanikud, kes ei viitsi oma aias muru niita või lillepeenardest umbrohtu kitkuda.

 

Stephan Brunet Macphreak 19.09.2014 13:33

Kassipidamine laastab inimese vaimse tervise?

Täna öösel anti Harvardi ülikoolis üle selleaastased pila-Nobeli auhinnad.

Reuters/Scanpix 13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

27.08.2013 13:47

Tšiili teleskoop teeb parimaid tähefotosid (3)

Uus kaamerasüsteem lubab astronoomidel saada üliteravaid pilte.

28.03.2012 11:29

Limakud matkivad maanteevõrku (2)

Elusloodus arvutab kiiresti ja täpselt.

22.12.2011 13:13

Kuidas pääseda vikatimehe eest? (1)

Retsept on lihtne: tuleb kiiresti kõndida.

01.04.2011 16:11

Käsikiimlus vaigistab rahutud jalad (3)

Onaneerimisele on ikka püütud piire panna. Kes poleks kuulnud jutte sellest, kuidas liigselt tegutsedes kukub teatav kehaosa küljest või muutuvad peopesad karvaseks. Või siis legendi, et masturbeerijad jäävad nõrgamõistuslikuks.

28.12.2010 21:47

Kuidas jõuluvana selle kõigega hakkama sai? (1)

Üks öö. Sajad miljonid kinke ootavad lapsed. Kuidas jõuluvana oma ülesandega suudab toime tulla?

01.10.2010 12:35

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge (3)

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

12.05.2010 14:19

Kuidas taju meiega trikitab VIDEOD TÄIENDATUD (1)

Milliseid trikke on võimalik teha tundes inimtaju täpsemaid toimemehhanisme?

05.10.2009 14:54

Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga? (2)

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide abil.

12.06.2008 19:33

Miks Mentos dieetkoka purskama paneb? VIDEO

Miljonid vaatajad on YouTube’is videot vaadates imestanud, miks paiskub dieetkoka pudelist välja mitmemeetrine juga, kui pudelisse on pistetud Mentose köhakommid.

05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

D. Wächter, W. Seuntjens 09.09.2013 17:10

Pila-Nobelite ootuses: inimesed punastavad ka pimedas

Piinlikkustunne teeb hämaras põsed punaseks.

22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi? (1)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

17.03.2012 12:01

Kosmosesse rongiga? (1)

Kiiresti ja odavalt ilmaruumi pääsemiseks tuleb ehitada tunnel.

30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapeaLisatud tseremoonia ülekande video

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

07.02.2011 21:42

Klaas võib sulada ka külmutades

Eksperimendid näitasid, et absoluutse nulli lähedase temperatuuri juures klaas sulab.

30.11.2010 17:44

Bakterid lahendavad sudokut (1)

Sudoku veetlus on levinud ka prokarüootide ehk eeltuumsete rakkude maailma.

18.06.2010 07:40

Jalgpall ohustab südant? Sakslastel jah, itaallastel mitte

Kahe aasta tagune Saksamaa Müncheni ülikooli teadlaste uuring näitas, et südameprobleemidega haiglasse sattunud saksa meeste arv kasvas rohkem kui kolm korda, kui Saksamaa meeskond mängis 2006. aastal jalgpalli MMi finaalturniiril.

22.12.2009 18:43

Mootorpõlv muudab jooksmise efektiivsemaks (1)

Jaapani teadlased on välja mõelnud seadme, mille abil on jooksjal võimalik vähem energiat kulutades sama kiirust säilitada.

03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

18.12.2007 21:48

Teadlane on end pühendanud jõuluvanadele

Detsembris ei käi ringi mitte ainult jõuluvanad. On veel üks veider vanem härrasmees – professor John Trinkaus, New Yorgi Zicklini ärikoolist, kelle kohta võiks samahästi nagu jõuluvanagi kohta öelda, et ta on välja mõeldud.

28.06.2007 23:59

Mängupartide 15 aastat kestnud ilmareis jõudmas Euroopasse

Ameerika okeanograaf Curtis Ebbesmeyer on juba 15 aastat jälginud mänguparte. Ei, tema vaimse tervisega on kõik kõige paremas korras.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus